Wybierz mądrze - imię dziecka zostaje z nim na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 12:30
Tymon, Tymoteusz, Gustaw, Franciszek – to najpopularniejsze imiona, jakie słyszy się na placach zabaw. Czy dobrze jest kierować się modą, kiedy wybieramy imię dla dziecka?
Audio
  • "Polubić własne imię" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Czwórka/Reportaż)
Od jakiegoś czasu zauważalne są dwa trendy w nadawaniu imion - powrót do tradycji oraz fascynacja imionami z zagranicy
Od jakiegoś czasu zauważalne są dwa trendy w nadawaniu imion - powrót do tradycji oraz fascynacja imionami z zagranicyFoto: Glow Images/East News

Od kilku lat panuje moda na imiona naszych babć, ale niektórzy rodzice stawiają na coś bardziej nietuzinkowego.

- Bardzo często rodzice nadają imiona pochodzenia starożytnego, zaczerpnięte z Biblii, mitologii greckiej lub rzymskiej albo nawet z panteonu bóstw indyjskich. Są też takie imiona jak Jenifer czy Brian, do końca nie wiadomo, jak je wymawiać - zauważa prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Dla niektórych dzieci imię może być prawdziwym przekleństwem, bo rówieśnicy z tego powodu mogą się z nich wyśmiewać. Na własnej skórze przekonała się o tym jedna z bohaterek reportażu...

***

Tytuł reportażu: "Polubić własne imię"

Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 1.06.2015

Godzina emisji: 11.00

mg/jp

Czytaj także

Ze świetlicy w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:10
Korepetycje z angielskiego, zajęcia na basenie, gry planszowe - tu dużo się dzieje, a dzieciaki po szkole się nie nudzą. O swoich popołudniach w Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia Serduszko Dla Dzieci opowiadają jej podopieczni i wychowawcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa fryzura - pomysł na dobry humor

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:00
Pewna kobieta odwiedziła jeden z warszawskich domów dziecka i zrobiła jego podopiecznym nowe fryzury. To efekt akcji "Cięcie z sercem", dzięki na twarzach dzieciaków zagościł uśmiech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruchoma szkoła dociera wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 16:00
Członkowie Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej filtrują warszawska Pragę i ze swoją ruchomą szkołą trafiają do dzieciaków z najbardziej zaniedbanych części miasta.
rozwiń zwiń