Polskie Radio
Section05
dom dziecka

Zmiany w ustawie o pieczy zastępczej. Wiceminister Socha wyjaśnia

- Mamy ok. 70 tys. dzieci, które aktualnie przebywają w pieczy zastępczej - to jest 0,88 proc. wszystkich dzieci w Polsce. Pracujemy nad tym, żeby system był jak najbardziej wydolny - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Zobacz więcej na temat:  rodzina zastępcza dom dziecka społeczeństwo pomoc pomoc społeczna Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wiceszefowa MRiPS wskazuje najważniejsze zmiany

- Jesteśmy przekonani, że dzięki proponowanym zmianom proces deinstytucjonalizacji w pieczy zastępczej w Polsce przyspieszy - powiedziała wiceszefowa ministerstwa rodziny i pracy Barbara Socha, odnosząc się do procedowanego w Sejmu projektu noweli o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci opieka nad dzieckiem Ministerstwo Rodziny rodzina społeczeństwo dom dziecka

Nie będzie już nowych domów dziecka? Wiceszefowa MRiPS wyjaśnia

Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zakłada on m.in. zakaz tworzenia nowych domów dziecka - powiedziała PAP.PL wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Chodzi o całkowite odejście od umieszczania dzieci w domach dziecka na rzecz pieczy zastępczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dom dziecka rodzina zastępcza

Barbara Socha: stworzyliśmy hub wytchnieniowy, by pomóc dzieciom uciekającym z Ukrainy

- To jest miejsce, które przyjmuje - w kilku obiektach w Stalowej Woli - grupy przyjeżdżające autokarami, pociągami. Tam mogą odpocząć, te dzieci mogą się wyspać, zostają nakarmione, mają rewelacyjną opiekę (...). Te dzieci po dobie, dwóch mają szukane miejsca w Polsce, gdzie mogłyby w sposób mniej doraźny się zatrzymać - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA społeczeństwo dzieci uchodźcy Ukraina serwis wschodni wojna 2022 dom dziecka

Ruszyła akcja "PoKolędzie JP2". Joanna Korzeniewska: zapraszamy do kolędowania z potrzebującymi

10 stycznia ruszyła już 7. edycja akcji "PoKolędzie JP2" realizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizator zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi. - Kolędnicy odwiedzą domy pomocy społecznej, kluby seniora, areszty czy hospicja - mówiła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo

Dyrektor domu dziecka, z którego uciekają młodzi migranci: nie są zainteresowani pobytem w Polsce

Nastolatki, które zostały zatrzymane przez straż graniczną za nielegalne przekroczenie polskiej granicy, jeśli nie są pod opieką dorosłych, ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców trafiają do domów dziecka. W tym roku do domu dziecka w Kętrzynie trafiło 49 takich dzieci - wszystkie z niego uciekły. - Ta młodzież nie kryje, że Polska nie jest ich celem, że chcą się dostać do Europy Zachodniej - powiedziała dyrektor placówki Bożena Biegańska-Wójtowicz.
Zobacz więcej na temat:  polityka Europa migracja kryzys migracyjny POLSKA granica dzieci dom dziecka uchodźcy

"Siłownia Szczęśliwej Drogi", czyli trening przed dorosłością

Młodzież, która opuszcza domy dziecka potrzebuje wsparcia przy podejmowaniu ważnych decyzji. W dorosłość często wkracza bez umiejętności, kursów i pewności siebie, które pomogłyby znaleźć pracę. Pomóc młodym ludziom postanowiła Fundacja "Szczęśliwej Drogi" otwierając w Łodzi specjalną siłownię... w której nie chodzi wcale o ćwiczenia fizyczne.
Zobacz więcej na temat:  młodzież dzieci dom dziecka pomoc

Pomóżmy dzieciom z domów dziecka wyjechać na wakacje

– Fundacja Szczęśliwej Drogi chce zorganizować obozy terapeutyczne dla swoich podopiecznych, młodzieży od 14 do 17 roku życia – mówi Kuba Strzyczkowski, dyrektor Radiowej Trójki. – Niestety fundusze jest trudno zebrać, a bardzo ważne jest dla nas, żeby zabrać ich na te wyjazdy. Zbliżają się do trudnego momentu usamodzielnienia się. Część z nich nie ma poza fundacją wsparcia w osobach dorosłych i potrzebuje bardzo dużo odwagi, żeby zrobić ten pierwszy krok w dorosłość – przyznaje Agata Skoczek, asystentka usamodzielniania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski Patrycjusz Wyżga wakacje dom dziecka pomoc