X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwykli ludzie, małe miasta i ich 4 czerwca 1989 roku

- Z dzisiejszego punku widzenia tamta rzeczywistość był rzeczywistością nie do wyobrażenia - mówi Aleksandra Boćkowska o czasach PRL. Autorka książki "Można wybierać. 4 czerwca 1989" sprawdziła, co data wyborów w 1989 roku znaczyła dla zwykłych Polaków. 
Okładka książki Można wybierać. 4 czerwca 1989
Okładka książki "Można wybierać. 4 czerwca 1989"Foto: mat.pras.
O Audycji
Tytuł Zwykli ludzie, małe miasta i ich 4 czerwca 1989 roku
Prowadzący Klimek Dominika
Opis 

Dziennikarka od lat zbiera wspomnienia z czasów PRLu. W swojej książce reportersko opowiedziała o o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. - Były to wybory częściowo wolne - mówi gość Dominiki Klimek. - Oznaczało to, że 65 proc. miejsc w sejmie było zagwarantowanych dla ówczesnej władzy, dla PZPR, a 35 proc. podlegało wolnym wyborom - wyjaśnia. - Solidarność konkurowała o te miejsca z tzw. kandydatami niezależnymi (na tych listach byli i prawdziwie niezależni, ale i podstawieni przez partię) - dodaje. 

Aleksandra Boćkowska w książce pisze o  o codzienności, która przydarzyła się w historycznym dla naszego kraju okresie. Pisze o miesiącach tuż przed wyborami i tymi, tuż po wyborach. O problemach, z którymi borykali się Polacy w 1989 roku – zapaści gospodarczej, fatalnym zaopatrzeniu, rosnących cenach. Na Czwórkowej antenie, wspomina dzienniki, przechowywane w archiwum Karty, w których mnóstwo informacji poświęcono zapiskom na temat zakupów

Dlaczego do 4 czerwca 1989 roku Aleksandra Boćkowska podeszła od strony małych miast i zwykłych ludzi? Co z jej pracy powinno znaleźć się w dzisiejszych podręcznikach historii? Jak ludzie wspominają tamten czas? O tym z rozmowie z audycji "Faktofonia".

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Data emisji: 09.06.2019

Godzina emisji: 16.07

pj/ac

Playlista
Tagi
Playlista
  • LECH JANERKA - Bomb
  • Nirvana, - About A Girl
  • Neutral Milk Hotel - In the Aeroplane over the Sea
  • Slowdive, - Star Roving
  • Slowdive, - Sugar For The Pill
  • The Jesus And Mary Chain, - Blues from a Gun
  • Fugazi, - Waiting Room
  • THE CURE - Closedown
  • Codeine, - D
  • Neutral Milk Hotel, - The King Of Carrot Flowers Pts. One, Two &; Three