Hańba z nową płytą: idziemy w kierunku, który lubimy

Krakowski zespół Hańba, jak by się mogło wydawać, zniknął na chwilę z polskiej sceny. Tymczasem muzycy nie próżnowali i właśnie powrócili z nowym krążkiem pt. "Nikt nam nie zrobił nic, czyli opowieść o tym, jak Polska w roku 1940 wespół z Anglią i Francją rozgromiła Rzeszę Niemiecką i stała się hegemonem Europy Środkowej".
Hańba
HańbaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

karolina cicha szajkowski 1200.jpg
"Tany". Karolina Cicha w kooperacji z Kayah i Czarnecką

- Mieliśmy zagraniczne plany koncertowe, ale z powodu pandemii oczywiście musieliśmy je zmienić. W tym czasie jednak udało nam się nagrać płytę - wspominali muzycy w Czwórce.

Ich nowy album to "opowieść o tym, jak Polska w roku 1940 wespół z Anglią i Francją rozgromiła Rzeszę Niemiecką i stała się hegemonem Europy Środkowej", czyli alternatywna historia świata. Do tekstów Ziemowita Szczerka Hańba dopisała dźwięki. - Od jego książki "Rzeczpospolita zwycięska" zaczął się cały koncept na tę płytę. Komentujemy na niej doświadczenia chłopaków, którzy po wojnie wrócili i zobaczyli, jak bardzo Polska mocarstwowieje - tłumaczyli w Czwórce. Niewiele brakowało, a album mógłby w ogóle nie powstać. - Koronawirus pomieszał nam trochę szyki. Pierwotnie mieliśmy nagrywać dużo wcześniej, wszystko przesunęło się w czasie. Na szczęście wszystko udało się osiągnąć, włożyliśmy w nią ogrom pracy i uwagi - mówili. 

Źr. KaroryferLecolds|Hańba! - Nikt nam nie zrobił nic

Muzycy Hańby wydali ten krążek własnym sumptem i jak przyznali w Czwórce, są dumni z jej brzmienia. - Nagraliśmy ją w Beskidzie Żywieckim. Mieliśmy własnego realizatora, sami przygotowaliśmy pomieszczenia, zaadaptowaliśmy na studio, omikrfonowaliśmy się. Mamy nadzieję, że słuchacze to docenią - opowiadali goście Macieja Szajkowskiego.

Czytaj także:

"Płyta tatarska" Karoliny Cichej - muzyka z Podlasia aż po Krym
Współczesna Antonina Krzysztoń - blues Jolanty Kossakowskiej 

Po pandemii muzycy wracają też na klubowe sceny i zapowiadają kolejne występy. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Adam Sobolewski (perkusja), Ignacy Woland (instrumenty dęte), Andrzej Zamenhof (banjo, wokal)

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 00:03

kd


Playlista
Tagi
Playlista
  • Hańba!, - Luxtorpeda
  • Hańba!, - Śmy po prostu szczęście mieli
  • Hańba!, - Madagaskar
  • Hańba, - Tak Nam Dopomóż Bóg
  • Hańba, - Ojcu Św. Piusowi XI-mu
  • Hańba, - Nikt Nam Nie Zrobił Nic
  • Hańba!, - Nie chcieliśmy wojny
  • Tamikrest, - Awnafin
  • Danyel Waro, Danyel Waro, - N'in Zour