Viklinowa: czerpiemy z tego, w czym dostrzegamy piękno

- Swoje zahaczenie chcemy mieć w folku - mówi Karolina Matuszkiewicz z zespołu Viklinowa. - Ten folk traktujemy jako inspirację, staramy się wykrzesać z niego to, co nas interesuje i przekładać na własne kompozycje, które wykonujemy - dodaje Patryk Walczak. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ysuel
O Audycji
gitara shutterstock 1200.jpg
Duckshell - węgierski folk z karaibską nutą


- Zaczęliśmy swoja działalność 5-6 lat temu pod inną, nietrafioną, Karma Trio. Wyruszyliśmy na dwa festiwale, do Szczecina i Lublina. Udało nam się zdobyć jakieś nagrody. Dziś zespół ewoluuje - wspomina Karolina Matuszkiewicz. - Zmieniliśmy nazwę - dodaje.  

Zespół Viklinowa tworzą trzy osoby: Karolina Matuszkiewicz, Patryk Walczak i Jacek Mazurkiewicz. Muzycy na najbliższy czas zapowiadają epkę. - Mamy nadzieję, że ona zawojuje świat folkowy i powstanie później cudowna długa płyta - przyznają goście Maćka Szajkowskiego. 

Viklinowa to wypadkowa przeróżnych fascynacji muzyków. Inspirują ich pieśni kurpiowskie, lubelskie, radomskie. - Nie ograniczamy się, szukamy, słuchamy i tam, gdzie dostrzegamy piękno, stamtąd czerpiemy - podkreślają muzycy. - Patryk jest z Radomia i stamtąd też bardzo dużo czerpie inspiracji. Jest kompozytorem, więc nadaje kształt utworom, do których chcemy sięgać - dodaje. 

Jacek Mazurkiewicz/WIKLINOWA - KUKAWEŃKA


folk off mamadou 1200.jpg
Mamadou Diouf: człowiek to jest kultura

Wszyscy muzycy Viklinowej znani są folkowej scenie muzycznej. Karolina bierze udział w wielu projektach. - Tych projektów jest wiele przez moją chęć poszerzania swego instrumentarium. Chciałam się uczyć poprzez granie - podkreśla artystka związana z projektami Karoliny Cichej, profesor Marii Pomianowskiej oraz zespołami Taboret czy Rozen. 

Patryk Walczak współpracuje z Orkiestrą Radomską, zespołem Nicponie, odpowiedzialny jest za projekt Syn Tadeusza, a także za organizację festiwalu folkowego w Kozienicach - Folkobranie. 

Jacek Mazurkiewicz dopełnia zespół grą na kontrabasie. Muzycy podkreślają, że jest świetnym organizatorem. Możemy go usłyszeć w wielu projektach m.in. 3FoNIA czy Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Viklinowa (Karolina Matuszkiewicz i Patryk Walczak)

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 00.05

pj

Playlista
 • SAMBA TOURE, - Tamala
 • Yat-Kha, - Kazhanda-Daa Olbes-Le-Bis (We Will Never Die)
 • Yat-Kha, - On The Path (Eternal Tengri Will Call Us)
 • Yat-Kha, - Shartylaam (My Locust)
 • Yat-Kha, - Kongurgai
 • Ashavahishta, - Sweet Agony, Pt. I
 • Ashavahishta, - Divine Love
 • VIKLINOVA , - JUŻ ZA STOŁY ZASIADAJCIE
 • VIKLINOVA , - KRÓTKI Z RUDKI
 • VIKLINOVA , - KUKAWEŃKA
 • VIKLINOVA , - JEDZIE JASIO