Gdy trafisz na składankę "Będzie głośno"...

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:21
Przed nami ostatni tydzień zgłoszeń do Czwórkowego, flagowego konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno". Damian Sikorski, jak co roku, zaprasza debiutantów, a Ula Kaczyńska sprawdza, co dzieje się u tych artystów, których utwory znalazły się już na składance "Będzie głośno", która od lat towarzyszy konkursowi. 
Wydaj płytę z Będzie Głośno to konkurs dla debiutujących muzyków
Wydaj płytę z Będzie Głośno! to konkurs dla debiutujących muzykówFoto: mat. promocyjne

Będzie głośno 5 1200x660.jpg
Wydaj płytę z Będzie Głośno! Zgłoś się do 5. odsłony konkursu!

W 5. edycji konkursu radiowej Czwórki, skierowanego do utalentowanych muzyków, będącej rozwinięciem audycji "Będzie Głośno!", nagrodą jest wydanie debiutanckiego krążka. Warunki udziału w konkursie są dwa: nagrany materiał na płytę oraz brak podpisanego kontraktu z wytwórnią muzyczną. Debiutancka płyta każdego roku jest jedna. Damian Sikorski nie zapomina też o innych artystach, którzy startują w konkursie. Utwory najlepszych trafiają na wyjątkową Czwórkową składankę. Ci, którym się to udało, uważają, że takie wyróżnienie jest małym świętem. 

Posłuchaj
54:12 2021_07_07 09_05_40_PR4_Wszystko_gra.mp3 Muzycy Part of the kitchen i Pola Miko opowiadają o "Będzie głośno" na ich artystycznej drodze (Czwórka/Wszystko gra)

 

Dziś wydaje się, że życie muzyczne toczy się w sieci. Nieczęsto kupujemy płyty, dla muzyków jednak wydanie albumu czy singla na materialnym nośniku to duże wydarzenie. - Piosenka na płycie to duże wyróżnienie. Mam wrażenie, że dla nas moment znalezienia się na składance "Będzie głośno" był też takim naszym małym, prywatnym, muzycznym świętem - mówi Anna Prętka, wokalistka Part of the kitchen. - Wydaliśmy debiutancki album pt. "Echokosmos", a mimo wszystko dołączenie do pewnego zbioru muzycznego było czymś dużym - podkreśla. - To fajny element, że możemy mieć coś w formie fizycznej - dodaje Mateusz Straszewski, gitarzysta. - Jesteśmy zwolennikami fizycznych nośników, choć w części internetowej też uczestniczymy. 

Part Of The Kitchen/Part Of The Kitchen - Echokosmos (Video)

Twórczość Part of the kitchen powstała ze spotkania, które do dziś muzycy wspominają z sentymentem. Wracają do wspólnego spędzania czasu, bycia razem. Adam Pajdowski, perkusista zespołu, podkreśla, że każdy członek zespołu ma inną osobowość, dlatego w ich muzyce pobrzmiewa alternatywa, funkowe rytmy gitarowe czy elementy muzyki latynoskiej. - To mieszanka bardzo różnych rzeczy - podkreśla. 

Damian Sikorski na składance "Będzie głośno" umieścił utwór "Echokosmos". - To opowieść o tym, jak wygląda świat, w jakim miejscu i momencie jesteśmy tak globalnie - mówią rozmówcy Uli Kaczyńskiej. - To nasza obserwacja o świecie. Nasz zespół też jest w punkcie zmian i transformacji. Jest wiele rzeczy, które chcemy rozwijać, a przede wszystkim pragniemy koncertować z tym materiałem, który mamy w tej chwili - dodają. 

Posłuchaj:

będzie głośno 1200.jpg
Składanka "Będzie głośno!" od Czwórki już jest!

"Hejnał" to utwór Poli Miko, "dziewczyny petardy", jak mówi o niej Ula Kaczyńska, który możemy odnaleźć na składance "Będzie głośno".

- Pola Miko artystycznie to wokalistka, której przede wszystkim zależy na muzyce, na dobrej muzyce, wyrażaniu siebie i zachowaniu w tym wszystkim dobrych relacji z ludźmi - mówi o sobie artystka. 

Na playliście wokalistki znajdziemy utwory Outcastu, ale też pieśni operowe, dużo soulu, wykonawców brytyjskich i amerykańskich. Gość Czwórki wspomina, że jak miałam 10 lat, to znalazł się muzyk, który powiedział jej mamie, że jej córka jest stworzona do śpiewania. - Te komunikaty, że jesteś w czymś dobra, są potrzebne, bo w życiu artystycznym jest mnóstwo zwątpień - przyznaje artystka. 

W rozmowie z Ulą Kaczyńską Pola Miko wspomina powstanie utworu "Listen mama". Pewnego dnia, idąc ulicami Kopenhagi, spotkała grające na ulicy dziewczyny, urzeczona ich muzyką zaprosiła je do studia, by wspólnie pojamować. - Z tego spotkania narodził się ten utwór - mówi.

Pola Miko. - LISTEN MAMA acustic/Pola Miko

Pojawienie się swojego utworu na składance "Będzie głośno" Pola Miko określa tak: - To czad znaleźć się na tej płycie. Ja jestem całą sytuacją zachwycona.

***

Do tej pory w ramach audycji i konkursu radiowej Czwórki "Będzie Głośno!" ukazało się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia siedem płyt: Ms. Obsession "Manekin", Marta Zalewska "Marta Zalewska", Sara Kordowska "Wszystko i nic", Myasta "Na dobrym kursie", składanka "Będzie głośno", składanka "Będzie głośno vol.2" oraz najnowsza, która premierę miała 28 maja br. – składanka "Będzie głośno vol.3".

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Part of the kitchen (Anna Prętka - wokalistka, Mateusz Straszewski -gitarzysta, Adam Pajdowski - perkusista), Pola Miko

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 9.19

pj

Czytaj także

Numery "na impulsie". Michał Wiraszko o nowej płycie Much

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 13:50
- 2010 rok spędziliśmy na trasie: scena, backstage, bus. Zagraliśmy sto koncertów i spełniliśmy rock'n'rollowy sen o życiu w trasie - wspomina Michał Wiraszko z zespołu Muchy. - Tamto lato było niesamowite, dlatego postanowiliśmy uwiecznić je w piosence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zacznij od Baascha. Zbigniew Wodecki w rękach młodych twórców

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 22:00
- Rzadko gram covery, bo lepiej czuje się we własnym repertuarze, ale kiedy dowiedziałem się, że mogę zmierzyć się z twórczością Zbigniewa Wodeckiego, to najpierw mnie to onieśmieliło, a potem okazało się dobrą zabawą - wspomina Baasch. 
rozwiń zwiń