Na czym polega krionika?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 16:56
- To technika głębokiego zamrażania ciał ludzi i zwierząt w ciekłym azocie. Ochładzamy je do temperatury -196 stopni Celsjusza - tłumaczyła dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na czym polega krionika?
Na czym polega krionika?Foto: shutterstock.com/Gorodenkoff

- Krionika zapobiega rozkładowi i - według transhumanistów - jest jednym ze sposobów na wskrzeszenie danej osoby w przyszłości - podkreślała. Jak tłumaczyła dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska, zamrożenie powinno nastąpić zaraz po śmierci. W ramach tego procesu wykonuje się szereg czynności. - Zaraz po śmierci pacjenta następuje proces przywracania krążenia krwi, by natlenić płuca. Następnie do organizmu wprowadzane są przeróżne substancje, by zatrzymać naturalne procesy, którym nasze ciało podlega. Równocześnie następuje jego stopniowe ochładzanie - mówiła dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska.

Do organizmu zamiast krwi wprowadza się tzw. krioprotektant. - To specjalny płyn, który swoim składem chemicznym przypomina płyn do spryskiwaczy w samochodach. Służy on zapobieganiu formowania się kryształków lodu w naszym organizmie - mówiła dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska.

Czytaj także:

Zamrożone ciała spoczywają w specjalnych kapsułach. - To silosy, przypominające ogromne beczki - tłumaczyła Ada Florentyna Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak opowiadała, ludzi umieszcza się w nich głowami w dół. - Gdyby nastąpiły jakieś problemy techniczne, kapsuła rozszczelnia się od góry, więc w pierwszej kolejności uszkodzone zostaną nasze stopy - mówiła ekspert.

Posłuchaj
05:05 _PR4_AAC 2022_11_23-12-45-50.mp3 Na czym polega krionika? (Stacja Nauka/Czwórka)

Początki krioniki sięgają lat 50. i 60. ubiegłego stulecia, a dziś taki "zabieg" jest dość kosztowny. - Jeśli chodzi o zamrożenie całego ciała - to koszt około 200 tysięcy dolarów. Tańsza opcja dotyczy samego mózgu, to "neuroprezerwacja", której koszt to około 80 tysięcy dolarów. Przyjmuje się, że w stanie krionicznego zawieszenia znajduje się ok. 500 osób na świecie, większość w Stanach Zjednoczonych - wyliczała dr Katarzyna Nowaczyk-Basińska. Do kosztów należy doliczyć także późniejszy comiesięczny abonament. - Podobno na liście oczekujących jest około 4 tysięcy osób - wyliczała ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 12.40

kd/kor