Polskie Radio
Section05
Jędrzej Rosiewicz

Euro Vibe. Czy młodzi pójdą głosować? Dlaczego warto wybrać europarlamentarzystów?

W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego tłumnie wzięli udział ludzie młodzi. Zuzanna Głuch i Michał Mazur wyrażają nadzieję, że tegoroczna frekwencja też będzie wysoka. Podpowiadają, gdzie szukać wiedzy o wyborach zaplanowanych na 9 czerwca i podpowiedzi, na kogo głosować. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce zapraszamy na codzienny Euro Vibe. Tuż po 17.00 serwujemy europejski niezbędnik przedwyborczy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Euro Vibe Piotr Firan wybory do Parlamentu Europejskiego Unia Europejska Michał Mazur latarnik wyborczy Zuzanna Głuch Jędrzej Rosiewicz

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz Katarzyna Bąkowicz media fake news Jędrzej Rosiewicz

Euro Vibe. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo wybieramy?

9 czerwca będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, jednego z organów Unii Europejskiej. Na pięcioletnią kadencję Polacy wybiorą 53 europosłów. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce przygotowaliśmy europejski niezbędnik przedwyborczy. Codziennie (do piątku 24 maja) po godzinie 17.00 zapraszamy na Euro Vibe, który prowadzą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Jędrzej Rosiewicz Roberta Metsola Ursula von der Leyen Parlament Europejski parlament ue Unia Europejska Marta Witkowska

Ekologia. Jednostkowe decyzje mają znaczenie, gdy trzeba pomóc Ziemi

Papierowe słomki, korki połączone z butelkami, papierowe torby w sklepach - to za mało, by uratować Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Eksperci z Ekoeksperymentarium stawiają na edukację klimatyczną, dostarczają inspiracji do codziennych małych działań. Wiedzą, że to działa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar ekologia Jędrzej Rosiewicz ślad węglowy ślad wodny STYL ŻYCIA młodzież

WOŚP 2024. Poruszające licytacje i niezwykli wolontariusze

Wielkimi krokami zbliża się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej akcji to "Płuca po pandemii". Reporterzy Czwórki Jędrzej Rosiewicz i Szymon Majchrzak opowiadają o niezwykłej licytacji i wolontariuszach, którzy pojawią się na ulicach Poznania. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy społeczeństwo WOŚP 2024 akcja charytatywna Weronika Puszkar Kamil Jasieński Szymon Majchrzak Jędrzej Rosiewicz

"Medycyna opiera się na zwierzętach". Czy jest szansa, że to się zmieni?

Zwierzęta wykorzystuje się do testowania leków, kosmetyków, detergentów, a te badania od lat budzą spory. Zwolennicy tej praktyki twierdzą, że gdyby nie ona, to medycyna byłaby w zupełnie innym miejscu. Z kolei przeciwnicy zaznaczają, że takie eksperymenty przynoszą jedynie cierpienie i śmierć wielu gatunków trzymanych w laboratoryjnej niewoli.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA zwierzęta prawa zwierząt Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz

Absurdy w brytyjskim prawie. Dlaczego cały czas obowiązują?

Świat jest pełen absurdów. Świat prawa również, czego najlepszym dowodem są absurdy w brytyjskim prawie. - W dalszym ciągu są tam w mocy akty prawne, które pochodzą nawet z XIII wieku - mówi Zuzanna Ptaszyńska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. - Niektóre zapisy nie przystają do dzisiejszych czasów, a to wszystko dlatego, że nikt ich nigdy nie odwołał.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz Wielka Brytania prawo monarchia

Anglia, Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo? Jak powinniśmy mówić?

Wielka Brytania i Anglia to dwa terminy, które często są używane zamiennie, jednakże mają one zupełnie różne znaczenie. Sprawy dodatkowo nie ułatwiają kolejne nazwy: Wyspy Brytyjskie i Zjednoczone Królestwo. Czy Anglia to Wielka Brytania? Na to pytanie odpowiada Zuzanna Pteszyńska, doktorantka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka księżyc Wielka Brytania Anglia Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz