Skandynawistyka. Dlaczego warto wybrać taki kierunek studiów?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 17:15
- Warto uczyć się języków mniej oczywistych niż angielski i niemiecki. W Polsce działa ponad 1700 firm ze skandynawskim kapitałem. W tym kontekście jest prawdopodobne pracy nie zabraknie - mówiła Małgorzata Kłys z Uniwersytetu SWPS.
Studiowanie jeżyków skandynawskich - czy warto?
Studiowanie jeżyków skandynawskich - czy warto?Foto: Shutterstock.com/Marian Weyo

Wydawać by się mogło, że podium zajęte jest od wielu lat. Większość abiturientów na swoich przyszłych studiach wybiera naukę takich języków jak angielski czy niemiecki. Jak przekonywała Małgorzata Kłys z Uniwersytetu SWPS, warto jednak zainteresować się innymi językami, na przykład skandynawskimi. - Na rynku pracy bardzo potrzebni są pracownicy mający mniej popularne kompetencje - zaznaczała gość Czwórki. - To widać w firmach międzynarodowych, które mają działy skandynawskie. Na dzień dobry, za samą znajomość skandynawskich języków bądź kultury, możemy liczyć na profity. 

Jak tłumaczyła, równie ważna, jak język obcy, jest znajomość wzorców kulturowych i komunikacyjnych obowiązujących w danym kraju bądź regionie. - W kulturze biznesu znajomość drobnych niuansów jest niezwykle istotna, to ogromny atut. A wiedzę na ten temat zdobędziemy właśnie podczas studiów. Od tego, jak się zachowamy, może zależeć powodzenie wielu poważnych transakcji - przestrzegała gość Czwórki. - Pracodawcy podkreślają, że zdobywanie kompetencji miękkich, komunikacyjnych, jest cenne.

Czy język szwedzki, duński bądź norweski będą trudne dla Polaków?

- Jeśli ktoś miał już do czynienia z językami germańskimi, języki skandynawskie nie powinny stanowić problemu - mówiła Małgorzata Kłys. - Są pewne różnice, jednak pod kątem gramatyki, a także słownictwa, te języki są podobne. Jeśli nauczymy się jednego z nich, z dwoma pozostałymi - w sensie biernego rozumienia - również powinniśmy sobie radzić. Szwedzki, norweski i duński są do siebie na tyle zbliżone, że to daje mnóstwo nowych możliwości. 

Sprawdź także:

Na studiach skandynawskich, poza znajomością języka obcego, zdobędziemy wiele innych umiejętności. - Gdy opanujemy język, zdobywamy inne kompetencje, m.in. analityczne. Opanowujemy system językowy, dostrzegamy detale - wyliczała Małgorzata Kłys. - To swoiste przetwarzanie danych. Poza tym mamy całe bogactwo kulturowe. Studiując, poznajemy fenomen skandynawskiego designu, tamtejszej literatury i kina. 

Posłuchaj
15:19 skandynawia_PR4_AAC 2023_06_05-15-15-03.mp3 Dlaczego warto studiować skandynawistykę? (Czat Czwórki) 

Polak, Szwed - dwa bratanki?

Lubimy styl hygge, kupujemy skandynawskie meble do mieszkań. - Tamtejsza kultura opiera się na pewnych wartościach: umiarkowania, a jednocześnie pragmatyzmu. Ten styl przebija się też w designie i sztuce - mówiła Małgorzata Kłys. - To przekłada się na kulturę biznesową, w której ceni się wzajemne poszanowanie granic. Skandynawska kultura pracy jest bardzo pozytywna, pełna równowagi, ale także m.in. myślenia o przyrodzie. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Małgorzata Kłys (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 05.06.2023

Godzina emisji: 15.15

kd