Kombi, Pan Kleks i Duke Nukem. Wszystkie zajawki grupy Hypnosaur

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2024 10:20
Stworzyli własny gatunek jurassic punk, a ich muzyka to wypadkowa różnych brzmień i inspiracji. Członkowie zespołu Hypnosaur oglądają horrory i filmy sci-fi, czytają komiksy, grają w "Duke’a" i właśnie wydali nową EP-kę "Undead Invaders Born to Die in a Maze".
Marcin Jastrzębski - muzyk zespołu Hypnosaur był gościem audycji Rock Blok.Godzina emisji: 22.15
Marcin Jastrzębski - muzyk zespołu Hypnosaur był gościem audycji "Rock Blok"". Godzina emisji: 22.15Foto: Czwórkka/Bartek Koziczyński
  • "Undead Invaders Born to Die in a Maze" to nowa EP-ka zespołu Hypnosaur.
  • Znalazły się na niej cztery utwory, które początkowo miały być singlami. 
  • Płytę promowała "Inwazja z Plutona" - cover numeru zespołu Kombi z 1982 roku. 
  • - To podróż do świata naszych pozamuzycznych inspiracji: filmów sci-fi, horrorów, komiksów i gier wideo - mówi basista zespołu Bartosz Kulczycki. 

EP-ka z singli

Zespół Hypnosaur powstał w 2017, dwa lata później wydał EP-kę "Illusion", a jesienią 2022 ukazała się ich debiutancka płyta "Doomsday". "Undead Invaders Born to Die in a Maze" to najnowszy mini-album zespołu. - Po "Doomsday" planowaliśmy wydawać single, żeby nikt o nas nie zapomniał. Mieliśmy zrobione cztery numery i zabukowane studio, żeby je nagrać - opowiada Marcin Jastrzębski. - Nasz promotor Filip Sarniak namówił nas jednak na EP-kę - konkretną całość, z jedną okładką i "namacalnym" wydaniem, także w postaci płyty winylowej.

Kombi, Pan Kleks i jurassic punk

Pierwszym singlem zapowiadającym nowy materiał była "Inwazja z Plutona" - cover utworu grupy Kombi i pierwszy numer w historii Hypnosaura w języku polskim.

- Często pytano nas, dlaczego śpiewamy tylko po angielsku, więc postanowiliśmy zaskoczyć słuchaczy. Inwazja z Plutona to mój ulubiony polski numer, choć kiedy powstał nie było mnie na świecie - śmieje się rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Wyciągnąłem go "z internetu" piętnaście lat temu i do dziś to moja ścisła czołówka jeśli chodzi o muzykę rozrywkową. Zachwycił mnie także teledysk, który klimatem przypomina mi "Pana Kleksa w kosmosie". Bardzo żałuje, że Kombi nie poszło dalej w tę stronę.

Chłopiec z "kitarą"

Na płycie znalazł się także utwór "Undead" - najcięższy brzmieniowo, w którym pojawia się motyw zagrany na "kitarze", czyli gitarze z klawiszami, popularnej wśród muzyków w latach 80. 

- Nasz wokalista Bartosz Kulczycki gra na "kitarze" praktycznie we wszystkich naszych numerach - przyznaje muzyk. - Taką decyzję podjęliśmy, kiedy tylko Bartek przyznał się, że ma ten instrument w domu. Kitara daje dużo większe możliwości niż tradycyjna gitara i bas. 

Posłuchaj
10:49 CZWÓRKA Rock Blok - hypnosaur 09.02.2024.mp3 "Undead Invaders Born to Die in a Maze" - o nowej EP-ce Kypnosaur opowiada basista zespołu Marcin Jastrzębski (Rock Blok/Czwórka)

Pozamuzyczne inspiracje Hypnosaur

Członkowie zespołu Hypnosaur przywiązują dużą wagę do strony wizualnej swojej muzyki. Widać to w teledyskach, które tworzą do utworów. 

Klip do "Maze" został zrealizowany w stylu strzelanek z lat 90: "Doom", "Quake", "Duke Nukem 3D". - Pomagała nam ta sama ekipa, co przy "Inwazji z Plutona" - Kamil Kwieciński z Camel Studio i Cezary Cichoniec, który odpowiadał za kostiumy. Sceny zespołowe kręciliśmy w sali prób, a resztę w piwnicy perkusisty - wspomina Marcin Jastrzębski. - To podróż do świata naszych pozamuzycznych inspiracji: filmów sci-fi, horrorów, komiksów i gier wideo.

HYPNOSAUR - The Maze (Official Music Video) | HYPNOSAUR

Wszystkie numery na jednej okładce

Autorem okładki EP-ki "Undead Invaders Born to Die in a Maze" jest Rafał Wechterowicz (TOO MANY SKULLS) - światowej klasy grafik i rysownik, który ma na koncie współpracę z takimi zespołami jak Slayer, Ghost, Anthrax, Ozzy Osbourne, Mastodon, Machine Head czy Kreator.

- Obraz oddaje tytuł płyty i są w nim odniesienia do wszystkich piosenek, które się na niej znalazły - opowiada gość Czwórki. - mamy tu statki kosmiczne i dinozaury, które z nimi walczą, a do tego w tle labirynt.  

Hypnosaur - historia zespołu

Hypnosaur to warszawski zespół grający jurassic punka. Ich muzyka to rock and roll ze skandynawskim klimatem. W skład zespołu wchodzą: Bartosz Kulczycki - główny wokal i klawisze, Michał Siedlecki - chórki i gitara, Marcin Jastrzębski - bas, Marcin Szóstakowski - perkusja. Muzycy grali w przeszłości jak i obecnie w wielu różnych grupach (m.in. Jane Doe, The Assblasters, Saint Hex, Toxxxik Flash).

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez HYPNOSAUR (@hypnosaur666)

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Marcin 'Farf' Jastrzębski (muzyk zespołu Hypnosaur)

Data emisji: 10.02.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Lech Janerka, "Gipsowy odlew falsyfikatu" i wanna na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 22:01
Ostatni album Lecha Janerki, "Plagiaty", ukazał się w 2005 roku. Jesienią, światło dzienne ujrzeć ma kolejny krążek o roboczym tytule "Gipsowy odlew falsyfikatu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romantycy Lekkich Obyczajów i płyta pełna metafor i emocji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 09:55
Pandemia dała Romantykom Lekkich Obyczajów czas by stworzyć nowy album. - Staraliśmy się wykorzystać maksymalnie ten moment światowego "hamulca", żeby na koniec wyjść z czymś, co będzie można pokazać ludziom i będzie miało sentymentalną i emocjonalną wartość - mówi Adam Miller. 
rozwiń zwiń