UFO wciąż nas pociąga - czas wrócić do Emilcina

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2025 14:50
47 lat temu Jan Wolski, rolnik z Emilcina, wracał do domu. Miał zostać zaczepiony przez dwóch niezidentyfikowanych przybyszy ubranych w czarne kombinezony, widział ich srebrzysty wehikuł, w którym przeprowadzono na nim badania. Ta historia potoczyła się własną drogą, a w Emilcinie stoi jedyny w Polsce pomnik lądowania UFO i organizowany jest Piknik Ufologiczny. 
Opowieści o UFO od lat rozpalają wyobraźnię ludzi. 2 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień UFO
Opowieści o UFO od lat rozpalają wyobraźnię ludzi. 2 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień UFOFoto: shutterstock/DanieleGay

Miłośnicy zjawisk paranormalnych, teorii spiskowych i dobrej zabawy już drugi raz spotkają się na Pikniku Ufologicznym w Emilcinie, w dniach 9-10 maja. Ta data nie jest wybrana przypadkowo - to właśnie 10 maja 1978 roku Jan Wolski wracając do domu miał  spotkać się z niezidentyfikowanymi istotami. Wolski zrelacjonował spotkanie synom, ci przekazali to sąsiadom. Opowieść dotarła też do funkcjonariuszy Milicji, którzy uznali, że to był tylko sen rolnika. Z Janem Wolskim skontaktował się ufolog, jego opowieści sprawdzano na wariografie, prawdomówność podczas badań psychiatrycznych. Żaden z ekspertów nie zarzucił mu konfabulacji. 

Pomnik i Piknik Ufologiczny w Emilcinie

Na pamiątkę rzekomego spotkania Jana Wolskiego z UFO w Emilcinie ustawiono jedyny w Polsce pomnik lądowania UFO. 

- Na Pikniku Ufologicznym będziemy wspólnie wspominać to wydarzenie, ale też szukać śladów nie z tego świata - mówi Michał Kozub, organizator pikniku w Emilcinie. - Dziś byłoby dziwnym nie wierzyć w życie pozaziemskie, gdy znamy skalę tego, co jest poza nami w kosmosie. A czy zielone ludziki wylądowały w Emilcinie? Tu każdy musi sam sobie odpowiedzieć - dodaje. 


UFO to kwestia wiary czy teoria naukowa?

Goście Kasi Dydo przyznają, że na Pikniku Ufologicznym spotykają głównie osoby sceptyczne wobec istnienia UFO. - Ja wierzę w fenomen UFO, interesuję się już trzeci rok tym tematem - mówi Michał Kozub. - Wierzę w rzeczy, które nie śniły się filozofom. Wierzę w to, że zjawiska wykraczające poza nasz obecny stan wiedzy są możliwe. 

Trzy lata temu narodził się też pomysł na film dokumentalny o UFO i Emilcinie. Jego współtwórcą i operatorem jest Kuba Januszewski. - Początkowo myśleliśmy, że Emilcin to odosobnione zdarzenie, ale to zdarzenie ma wiele odnóg i kontekstów - przyznaje w rozmowie z Kasią Dydo. - Te rozmowy o UFO można trochę porównać do rozmów o duchach. Niby nikt w nie nie wierzy, ale każdy w pamięci odnajduje jakieś wspomnienie, które do tych tematów można przyporządkować. To, co nas uderzyło przy pracy nad tym filmem to fakt, że otworzyliśmy puszkę tematów na temat duchowości, naszego miejsca we wszechświecie, tego czym jest prawda. Ten film od trzech lat ewoluuje. Od portretu wsi zmienił się w wielowarstwową matrioszkę. My chcemy dalej eksplorować to zjawisko z różnych perspektyw, także tej kulturowej i religioznawczej. 

UFO - alternatywa czy hit?

Czwórkowi goście zauważają, że zainteresowanie kosmosem i UFO miało swoje lepsze i gorsze momenty. Ich zdaniem UFO zeszło do alternatywy. Podkreślają, że w czasie ekspansji AI już nawet najlepsze nagranie czy zdjęcie nie przekona nas do jego istnienia. Pozostaje nam jedynie spotkanie z ufoludkami twarzą w twarz. 

W kontekście tego tematu warto również zwrócić uwagę na polski serial Netflixa, "Projekt UFO", który miał premierę 16 kwietnia 2025 roku. Akcja serialu osadzona jest w latach 80. w Truskasach na Warmii, gdzie po rzekomym lądowaniu UFO, prezenter telewizyjny i entuzjasta ufologii próbują odkryć pochodzenie obcych istot, co prowadzi do konfrontacji z władzami komunistycznej Polski. Serial ten łączy elementy science fiction z komentarzem politycznym i społecznym, ukazując, jak zjawisko UFO może wpływać na społeczeństwo i kulturę .

Fabuła serialu i jej związki z prawdziwymi wydarzeniami to temat jednego z odcinków podcastu Bartłomieja Makowskiego "Prawda czasu i prawda ekranu". O "Projekcie UFO" autor audycji rozmawia z Mikołajem Kołyszką, religioznawcą i dziennikarzem zajmującym się współczesnym mitotwórstwem. Mikołaj Kołyszko jest również, wspólnie z dziennikarzem Polskiego Radia Przemysławem Pawełkiem, twórcą nowej serii podcastowej "Polska sekcja ufologiczna".

Gośćmi pierwszego odcinka byli Kasper Bajon i Robert Bernatowicz, dziennikarz, twórca fundacji Nautilus, którzy opowiadają m.in. o tym, jaka jest specyfika polskiego doświadczenia z UFO i kiedy po raz pierwszy zaobserwowano je w Polsce - w Emilcinie, w Gdyni w 1958 roku, a może już w XVI wieku?


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Michał Kozub (organizator Pikniku Ufologicznego), Kuba Januszewski (operator, współtwórca filmu dokumentalnego o zjawisku popkulturowym, ale też religijnym, jakim stało się UFO)

Data emisji: 05.05.2025

Godzina emisja: 18.07

pj