Studia w czasach inflacji. Jak młodzi ludzie radzą sobie ze wzrostem cen?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 06:30
Jak inflacja wpływa na życie studentów Uniwersytetu Warszawskiego? O to w ankiecie zapytały studentki stołecznej uczelni. Co usłyszały od koleżanek i kolegów?
Rozsądnego gospodarowania pieniędzmi można się nauczyć. Jedzenie czy kultura - jaki plan na oszczędzanie mają studenci?
Rozsądnego gospodarowania pieniędzmi można się nauczyć. Jedzenie czy kultura - jaki plan na oszczędzanie mają studenci?Foto: Shutterstock

W związku z inflacją Polacy zrezygnowali z części planowanych zakupów, w tym przede wszystkim tych związanych z remontem lub wyposażeniem mieszkania lub domu, zmianą samochodu i wyjazdem na wakacje. Pieniądze oszczędzają też studenci. Jak przekonują Natalia Byra i Zuzanna Świerczek, autorki ankiety będącej częścią projektu badawczego realizowanego w ramach zajęć na I roku studiów magisterskich na kierunku europeistyka, żacy mniej wydają m.in. na jedzenie. - Wśród studentów powszechnym zjawiskiem było dotychczas kupowanie posiłków "na mieście". Dziś to niemały wydatek, więc przestajemy to robić - podkreślały w Czwórce.

W ich ankiecie udział wzięło 113 osób, studentów Uniwersytetu Warszawskiego z różnych wydziałów, od 18. do 26. roku życia. - Pytałyśmy m.in. o to, na jakich usługach i towarach oszczędzamy, a z których w ogóle przestaliśmy korzystać - wspominały Natalia Byra i Zuzanna Świerczek. Jak się okazuje, wielu studentów wydaje mniej także na kawę - już nie kupują jej każdego dnia. - Na trzecim miejscu na naszej liście znalazły się imprezy, na które wychodziliśmy do klubów - opowiadały. - Studenci przestali korzystać z dóbr luksusowych, niektórzy przestali kupować nowe ubrania, buty, biżuterię - wyliczały. Żacy nie zrezygnowali z podstawowych produktów spożywczych, m.in. chleba czy masła, ale także alkoholu. 

Posłuchaj
11:57 oszczędzanie PR4_AAC 2023_01_17-14-05-51.mp3 Na czym oszczędzają młodzi warszawiacy? (Strefa studenta/Czwórka) 

- Okazało się, że panowie są bardziej skłonni do oszczędzania niż kobiety. Osoby, które mieszkają same, dwukrotnie częściej niż ludzie mieszkający z rodzicami, ograniczają udział w kulturze, czyli m.in. wyjścia do kina, a także prywatne wizyty u lekarza - wyliczały autorki ankiety. 

***

Tytuł audycji: Strefa studenta

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Natalia Byra i Zuzanna Świerczek, autorki ankiety będącej częścią projektu badawczego realizowanego w ramach zajęć na I roku studiów magisterskich na kierunku europeistyka

Data emisji: 17.01.2023

Godz. emisji: 14.05


kd/kor