Inflacja - co o niej wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:45
Czy drożejące produkty na półkach oznaczają, że mamy do czynienia z inflacją? Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Sprawdzamy, co to właściwie jest inflacja i jakie są jej skutki.
Inflacja wciąż jest głównym problemem firm i konsumentów.
Inflacja wciąż jest głównym problemem firm i konsumentów.Foto: shutterstock/VideoFlow

Według danych GUS ceny w październiku wzrosły przeciętnie o 6,8 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Ostatnio dużo mówi się o inflacji, co jednak ten termin oznacza?


Posłuchaj
11:43 Czwórka/Czat Czwórki - inflacja 04.11.2021.mp3 Z Aleksandrą Olbryś z Taveks rozmawiamy o inflacji (Czat Czwórki/Czwórka)

 

 - Najprościej rzecz ujmując, inflacja jest zjawiskiem przeciętnego wzrostu cen w gospodarce. Taka jest najczęstsza definicja inflacji, jednak ja wolę nieco inną jej wersję - mówi Aleksandra Olbryś z Tavex. - Mianowicie, że jest to proces ekonomiczny przejawiający się we wzroście cen towarów, w konsekwencji - zwiększania pieniądza w obiegu. W tej definicji lepiej widać i czuć, czym jest inflacja, bo zwraca ona uwagę, że nie jest to zjawisko, które występuje samoistnie, a na takie kreuje je definicja, od której wyszyliśmy.


SmartPhotoLab Shutterstock galeria handlowa zakupy 1200.jpg
Skąd się biorą podwyżki cen?

Posłuchaj także:

Jak powstaje inflacja? Przyczyn może być wiele. Jak mówi specjalistka, może to być m.in. niezrównoważony budżet państwa, czyli sytuacja, gdy wydatki przewyższają dochody państwa, nadmierna emisja pieniądza, znaczny wzrost cen surowców energetycznych czy nagły, znaczący wzrost kosztów produkcyjnych.

- Zasadniczym skutkiem inflacji jest obniżenie siły nabywczej pieniądza - tłumaczy gość Czwórki. - Co w praktyce oznacza, że przy stałym, niezmienionym dochodzie, możemy kupić mniej towarów i usług.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Aleksandra Olbryś (Taveks)

Data emisji: 04.11.2021

Godz. emisji: 15.09

aw

Czytaj także

Kryptowaluty. Wychodzą z ukrycia, ale tracą na wartości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:40
- Bitcoin charakteryzuje się dużą zmiennością w lokalnych obszarach, natomiast w dłuższym okresie czasu większość kryptowalut zyskuje na wartości - przekonuje Lech Wilczyński z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mówisz: sukces, myślisz: Buffett. Warren Buffett

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 16:16
Mimo że jego majątek przekracza 100 miliardów dolarów, wciąż uważany jest za jednego z najskromniejszych inwestorów. Warren Buffett przydomków ma wiele, tak jak i wielu ma naśladowców, którzy próbują podążać jego ścieżką. 
rozwiń zwiń