Najpierw człowiek odkrył stopę, potem narodził się but

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 19:10
Historia obcasa zaczyna się od mężczyzn. Cała zaś historia obuwia pełna jest niespodzianek i zwrotów w akcji. Mówiąc krótko - z tymi butami to naprawdę niezłe buty!
Audio
Najpierw człowiek odkrył stopę, potem narodził się but
Foto: Glow Images/East News

Naukowcy wciąż się spierają co było najważniejszym i pierwszym wynalazkiem w dziejach ludzkości – ogień czy koło. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwszą rzeczą jaką odkryli nasi prymitywni przodkowie było to, że posiadamy stopy. A jak wiadomo nasi dziadkowie z bardzo odległych czasów prowadzili tryb koczowniczy i przemieszczali się z miejsca na miejsce. Konieczność zmusiła ich do wymyślenia metod ochrony stóp przed ostrymi skałami, palącymi piaskami, nierównym terenem, który przemierzali w poszukiwaniu jedzenia i schronienia. Wszystko wskazuje na to, że już 40 tysięcy lat temu ludzie mogli stosować coś na wzór dzisiejszych butów.

- Pierwsze obuwie to nic innego jak pozszywane ze sobą okrycia skóry niedźwiedzia, wypełnione słomą, która była amortyzatorem - opowiada Magdalena Kacalak z magazynu "Avanti". - Można więc powiedzieć, że na początku buty przypominały dzisiejsze skarpetki.

Nasi przodkowie wychodzili z założenia, że trzeba dbać o stopy i w jakikolwiek sposób je chronić. Początkowo stosowali te materiały, które były dostępne. Potem w ten "sektor" wkroczyła moda.

- W XVI wieku pojawiły się buty na obcasach to mężczyźni najpierw w nich chodzili - mówi stylista Tomasz Jacyków. - Potem szpilki spodobały się dziewczynom i je sobie przywłaszczyły. To była totalna rewolucja.

W "Czwartym wymiarze" prześledziliśmy historię buta. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyglądało obuwie w czasach starożytnych i w której epoce długość szpica decydowała o statusie społecznym posłuchaj nagrania z audycji.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Model(k)owy świat

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 14:02
Ich praca polega na tym, by być w centrum uwagi, onieśmielać urodą, czarować gracją i zachwycać nienaganną sylwetką. Za to dostają gigantyczne pieniądze, dzięki czemu modeling uchodzi dziś za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projektanci mody na łasce gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 16:00
- Nikt lepiej nie sprzedaje dziś ubrań projektantów jak porządny celebryta - o mechanizmach napędzających współczesny świat mody opowiada projektant, Michał Szulc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jackson występował w jego koszulkach

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 12:30
Rafał Wechterowicz kiedyś był nauczycielem w gimnazjum, od 8 lat projektuje koszule, także dla gwiazd światowego formatu.
rozwiń zwiń