Model(k)owy świat

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 14:02
Ich praca polega na tym, by być w centrum uwagi, onieśmielać urodą, czarować gracją i zachwycać nienaganną sylwetką. Za to dostają gigantyczne pieniądze, dzięki czemu modeling uchodzi dziś za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów świata.
Audio
  • Poznaj historię modelingu i najsłynniejszych supermodelek (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
W dzisiejszych czasach modelki ustalają kanon piękna. Czy w końcu przestanie obowiązywać rozmiar 0?
W dzisiejszych czasach modelki ustalają kanon piękna. Czy w końcu przestanie obowiązywać rozmiar "0"?Foto: Glow Images/East News

Pokazy mody to nie jest wymysł naszych czasów. Pierwsze w historii wybiegi powstały w XIX wieku we Francji. W niczym nie przypominały one jednak tego, z czym mamy dziś do czynienia. Tak na dobre branża modowa zaczęła się rozwijać w latach 70. XX wieku, kiedy to liczące się na rynku domy towarowe zorganizowały pierwsze własne pokazy mody. Brały w nich udział szczupłe, ale nie wychudzone modelki, które z czasem zostały zastąpione młodymi dziewczętami o chłopięcych figurach, "nieobciążonych" jeszcze kobiecymi kształtami.

A pierwszą z nich była Lesley Hornby. Młodziutką dziewczynę odkryto w salonie fryzjerskim braci Davies w Londynie. Właściciele lokalu, pozostając pod wrażeniem jej oryginalnej urody, stworzyli dla niej nowy wizerunek i pseudonim, który przeszedł do historii modelingu. Wkrótce "Daily Express" ogłosił Twiggy "twarzą 1966 roku", a jej zdjęcia zaczęły pojawiać się w najważniejszych tytułach poświęconych modzie: "Elle", "Harper’s Bazaar" oraz "Look". Niespełna rok później modelka zarabiała już więcej niż premier Wielkiej Brytanii.

20 lat później kolejna brytyjska piękność dołączyła do panteonu sław. Miała 176 centymetrów wzrostu i wymiary 86-61-87. Pod koniec lat 90. uznano ją za najpiękniejszą kobietę świata. Naomi Cambell była też pierwszą czarnoskórą modelką, która pojawiła się na okładce magazynów "Time" oraz "Vogue".

- Kiedy spotkałem się z Naomi Cambell, żeby przeprowadzić z nią wywiad ciężko mi było skupić się na notatkach, które sobie wcześniej przygotowałem. Zwłaszcza, że modelka siadła tuż koło mnie i bardziej była rozebrana niż ubrana - wspomina dziennikarz Sergiusz Pinkwart. -  Jak na prawdziwą gwiazdę przystało, spóźniła się 4 godziny i swoim zachowaniem potwierdziła to, co się o niej mówi. Jest chimeryczna i nieprzewidywalna. Na spotkanie czekało dwudziestu dziennikarzy. Doczekało się tylko czterech...

Naomi Cambell, obok Claudii Schiffer, Cindy Crawford, Lindy Evangelisty, Kate Moss i Heleny Christensen zaliczana jest do do ścisłego grona modelek "złotej ery modelingu", czyli lat 90. Część z nich wystąpiła w teledysku George'a Michaela "Freedom", który przeszedł do historii popkultury.

20 lat później i pomysł, i modelki wykorzystała grupa Duran Duran w wideoklipie do utworu "Girl Panic". Okazało się, że ikony modelingu nadal dyktują warunki i ustalają kanon współczesnego piękna.

Więcej o supermodelkach i branży modowej dowiesz się słuchając nagrania ze "Ściągi z Popkultury" .

(kul/mm)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda
Czytaj także

Marcin Dąbrowski: w temacie mody męskiej jest wiele do zrobienia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 14:55
W ostatnich latach nastąpił wysyp blogów i magazynów poświęconych modzie. Zdecydowana większość z nich prowadzona jest przez kobiety i młode dziewczyny, ale coraz częściej swoich sił próbują też mężczyźni. Zdecydowanie wyróżnia się w tym gronie Marcin Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

zestawZestaw - zastawa do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 12:30
Plastikowe kubki i talerzyki zaśmiecają środowisko i nie zachęcają do jedzenia. Co innego zestawZestaw, który pobudza i kreatywność i apetyt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dior - nieśmiały samotnik, genialny twórca

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 15:31
Imperium modowe Diora narodziło się w połowie lat 40. i dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i luksusowych marek na świecie.
rozwiń zwiń