Mitsubishi Outlander - to nie jest szalony sportowiec

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 16:31
Ruszyliśmy już z nowym cyklem, w którym dziennikarze Czwórki testują samochody. W każdą środę po godzinie 16.00 w "Czwartym Wymiarze" przedstawiamy Wam najnowsze auta. Była już Mazda, teraz czas na Mitsubishi.
Audio
  • Test Mitsubishi Outlandera - część 1. (Czwórka/Czwarty wymiar)
  • Test Mitsubishi Outlandera - część 2. (Czwórka/Czwarty wymiar)
  • Test Mitsubishi Outlandera - część 3. (Czwórka/Czwarty wymiar)
Mitsubishi Outlander
Mitsubishi OutlanderFoto: Kuba Marcinowicz

Dwa lata po rynkowym debiucie SUV Mitsubishi z segmentu D przeszedł dyskretny face-liting, ale zmieniły się tylko detale. Auto z zewnątrz jest duże. Projektanci bardzo starali się jednak, aby Outlander miał mniejsze spalanie, więc postanowili zadbać o aerodynamikę pojazdu i to widać zarówno z przodu, jak i z boku auta.

Przód samochodu ma lekko zmodyfikowany "grill” oraz przednie i tylne zderzaki. Na dole mamy bardzo ładne światła do jazdy dziennej, w technologii LED. Wyglądają jak świecące pierścienie, a wrażenie poprawia jeszcze srebrne wykończenie. Lampy przednie są zgrabne, ale niczym nie zaskakują, w naszej testowanej wersji to reflektory ksenonowe z szerokim kątem oświetlania i funkcją autopoziomowania.

Mitsubishi
Mitsubishi Outlander.fot. Kuba Marcinowicz

Bardzo ubolewam nad tym, że auto z zewnątrz nie budzi już takich emocji jak poprzednia, starsza wersja Outlandera, w której mieliśmy "groźne" światła i wielki wlot powietrza z przodu auta. Ten samochód jest grzeczny i chyba też taki ma być.

Zobacz także: Mazda 3, sedan. Inspiracją jej twórców był gepard <<<

Serce Outlandera to 2-litrowa benzyna o mocy 150 KM, rozpędzająca to auto od 0 do 100km/h w 10,6 sekundy. Ten silnik napędza tylko przednią oś, do wyboru mamy jeszcze silnik z napędem na 4 koła i dwa silniki diesla o pojemności 2.2 też o mocy 150 KM.

Nasza testowana wersja stoi na ładnych 18-calowych albuminowych felgach, w wersji podstawowej mamy też aluminiowe 16-calowe felgi.

Zobacz także: Mitsubishi Outlander - wyniki testu.pdf

Kuba
Kuba Marcinowicz/fot. B.Bajerski

To auto rodzinne, więc sprawdźmy czy rodzina się do niego zapakuje? Nasza wersja testowa to auto 5 osobowe, więc w bagażniku nie mamy trzeciego rzędu siedzeń. Dzięki temu bagażnik ma aż do 591 l, bez schowka pod podłogą. Jeśli złożymy tylne siedzenia to mamy aż 1022 l do zagospodarowania. Tył tego auta jest bardzo spokojny, jedyne, co mi się w nim nie podoba to światła i ich srebrny kolor. W żargonie tuningowym nazywamy je "Lexusami" i niestety moda na nie już minęła.

Przypominam, że auto jest dość spore jak na miejskiego SUVa i widać to też w środku. Mamy tu dużo przestrzeni zarówno z przodu dla kierowcy, jak i dla pasażerów siadających na tylnej kanapie.

Dowiedz się więcej: Mitsubishi Outlander - test. Ocenia Kuba Marcinowicz.pdf

(Kuba Marcinowicz/kd)

Czytaj także

James May i samochody jego życia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 16:57
W czwartkowe popołudnie w Czwórce dowiemy się, jakimi autami lubi jeździć James May z "Top Gear", jak wybrać odpowiedni statyw do aparatu fotograficznego, a także porównamy... słoiki, by jedzenie, które przywozimy po świętach do domu, przetrwało jak najdłużej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórcy Google stawiają na ekologię

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 19:28
Dziś w przeglądzie tego, czym jeżdżą gwiazdy i ludzie, którym w życiu zdecydowanie sprzyja fortuna, zajrzeliśmy do garaży twórców wyszukiwarki Google - Larry'ego Page'a i Sergeya Brina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżeciarskie samochody na targach w Genewie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 18:00
- Ta impreza co roku zaskakuje pozytywnie. Tam zawsze się coś dzieje – zachwala w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3". - Jeśli zaś chodzi o design i wygląd samochodów, w tym roku projektanci poszaleli.
rozwiń zwiń