Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:00
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów alkomatów. Te najtańsze są najczęściej jednorazowe i kosztują kilkanaście złotych. Najdroższe to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy PLN. Łączy je jedno - każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w ten sprzęt.
Audio
  • Testowanie alkomatów dostępnych na polskim rynku - materiał Oli Jasińskiej i Mateusza Kulika (Czwórka/Czwarty wymiar)
  • Z wizytą na posterunku policji, celem zbadania stanu trzeźwości (Czwórka/Czwarty wymiar)
Policyjna kontrola trzeźwości kierowców
Policyjna kontrola trzeźwości kierowcówFoto: policja.pl

Niemal każdego dnia media informują o kolejnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W 2013 roku policja zatrzymała na polskich drogach 162 tys. nietrzeźwych zmotoryzowanych, odnotowano także ok. 500 ofiar śmiertelnych w wypadkach z ich udziałem. Na szczęście maleje społeczne przyzwolenie na to, by kierowcy prowadzili samochód po alkoholu.

Sposobem, by sprawdzić stan  trzeźwości zanim usiądziemy za kółkiem, jest zbadanie się alkomatem. Dlatego dziennikarze Czwórki Ola Jasińska i Mateusz Kulik postanowili przetestować alkomaty dostępne na polskim rynku.

Czytaj także: Sposób na pijanego kierowcę? "Zabranie samochodu" <<<

Zanim użyjemy alkomatu, należy go odpowiednio  wyregulować. Te tańsze należy oczywiście kalibrować częściej, a to dodatkowy koszt dla właściciela, gdyż zabiegi takie przeprowadzają wyspecjalizowane firmy. Warto także pamiętać, że zanim zbadamy się alkomatem, po spożyciu alkoholu trzeba poczekać 20-30 minut. Inaczej wynik może być nieprecyzyjny. Poza tym najtańsze alkomaty nie działają tak szybko, jak można byłoby tego oczekiwać. - Spośród trzech urządzeń, które sprawdziliśmy wraz z dziennikarzami Czwórki, najsłabiej wypadł najtańszy z nich, alkomat za ok. 100 złotych. Jego wynik był niemiarodajny - podsumował test Adam Białek z firmy Aisko w audycji "Czwarty wymiar". - Polecałbym więc alkomaty, których koszt to ok. 400 zł. Wówczas możemy liczyć na wynik zgodny z prawdą.

Czym różnią się alkomaty z sensorami elektrochemicznymi od tych z sensorami półprzewodnikowymi, i dlaczego po spożyciu jednego kieliszka mocnego alkoholu nasz dziennikarz miał (według niektórych pomiarów) ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu? Co zrobić, jeśli akurat nie mamy przy sobie alkomatu, a sądzimy, że powinniśmy się zbadać? Zapraszamy do wysłuchania nagrań materiałów reporterskich Oli Jasińskiej i Mateusza Kulika.

(kd/tj)

Czytaj także

Syrena wróci na polskie drogi?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 17:00
Być może jeszcze w tym roku zobaczymy zupełnie nową wersję kultowego auta czasów PRL - Syreny. - Jest grupa zapaleńców, którzy wykonali już sporo pracy, ale przykład reaktywowanej Warszawy pokazuje, że trzeba uzbroić się w cierpliwość - mówi w Czwórce ekspert ds. motoryzacji Piotr Burchard.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Dziewulski: kocham stare, amerykańskie auta

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 12:00
Jerzy Dziewulski był politykiem i policjantem zarazem. Był także antyterrorystą i szefem ochrony ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Prywatnie zaś to ogromny miłośnik motoryzacji. Uczestniczył w rajdzie Gumball 300 i jest właścicielem m.in. Ultimy GTR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widzisz pijanego kierowcę? Zareaguj. Uratujesz komuś życie!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 16:00
Jest coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na to, by kierowcy prowadzili samochód po alkoholu. Właśnie ruszyła kolejna kampania przeciwko jeździe na "podwójnym gazie". Czy takie działania mają sens i co jeszcze możemy zrobić, by ukrócić ten proceder?
rozwiń zwiń