Jak na świecie karze się pijanych kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 10:41
Polska na tle innych krajów podchodzi do tego tematu dosyć pobłażliwie. W Czwórce przyjrzeliśmy się bliżej, jak wygląda karanie pijanych kierowców w innych krajach europejskich, a także w miejscach o wiele bardziej egzotycznych.
Audio
  • Kary dla pijanych kierowców w innych krajach europejskich oraz Azji są niezwykle restrykcyjne (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Jak na świecie karze się pijanych kierowców?
Foto: sxc.hu

W "Czwartym wymiarze" Jakub Bielak, dziennikarz TVN Turbo i instruktor Akademii Bezpiecznej Jazdy, podał przykłady krajów, w których osoby zasiadające za kółko po spożyciu alkoholu mogą się spodziewać naprawdę surowych konsekwencji. - W Singapurze to kara publicznej chłosty. Chiny poszły w jeszcze bardziej radykalnym kierunku. Za spowodowanie po alkoholu śmiertelnego wypadku, kierowca może się spodziewać nawet kary śmierci! Co więcej, sytuacja na tamtejszych drogach ostatnio mocno się pogorszyła, więc pojawił się projekt, aby wspomniana kara mogła spotkać już nawet za samą jazdę po alkoholu - opowiadał dziennikarz.
W Europie karanie ogranicza się głównie do mandatów. Ich wysokość może być uzależniona od zarobków. - W Skandynawii mandaty są proporcjonalne do tego, jak zamożni jesteśmy. Policja ma wgląd do zarobków i na podstawie ostatniego PIT-u ustala wysokość mandatu - przybliża sytuację Bielak.
PRZECZYTAJ TEŻ: Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?

Dodaje też, że kara finansowa to tylko jedna z konsekwencji bezmyślnego zachowania. - Po incydencie roztoczona zostaje nad nami "opieka" socjalna. Czeka nas seria rozmów na temat szkodliwości alkoholu i społecznych konsekwencji takiego postępowania.
Więcej o tym, jakie kary spotykają pijanych kierowców w krajach Europy i Azji, w nagraniu audycji.
ac/mm

Czytaj także

Jak sprawić, by na polskich drogach było bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 11:00
Na europejskich autostradach ginie rocznie 8 proc. kierowców. - Wiele zależy od kultury jazdy i od tego, w jaki sposób egzekwowane są przepisy, a także od stanu technicznego pojazdów i samej infrastruktury drogowej - tłumaczy Ilona Butler z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby na pijanych kierowców? "Zabranie samochodu"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 16:10
Niemal każdego dnia media informują o kolejnych wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców. W 2013 roku policja zatrzymała na polskich drogach 162 tys. nietrzeźwych kierowców, odnotowano także ok. 500 ofiar śmiertelnych wypadków z udziałem pijanych zmotoryzowanych. Jak walczyć z tą plagą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzisz pijanego kierowcę? Zareaguj. Uratujesz komuś życie!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 16:00
Jest coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na to, by kierowcy prowadzili samochód po alkoholu. Właśnie ruszyła kolejna kampania przeciwko jeździe na "podwójnym gazie". Czy takie działania mają sens i co jeszcze możemy zrobić, by ukrócić ten proceder?
rozwiń zwiń