Zanim ruszysz, zbadaj się alkotestem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 09:49
W piątkowym "Czwartym wymiarze" porozmawiamy m.in. o alkomatach, które wbudowane są w samochód i nie pozwalają kierowcy odpalić silnika, jeśli wcześniej nie zbada swojego poziomu trzeźwości.
Policyjna kontrola trzeźwości kierowców
Policyjna kontrola trzeźwości kierowcówFoto: policja.pl

Samochody, w których na stałe zamontowane są alkomaty, jeżdżą już po drogach Szwecji. Firmą, która współpracuje z tamtejszym ministerstwem transportu i rozwija kampanie przeciwko pijanym kierowcom, jest Volvo.

O tym, jak działają, jak sprawdzają się w praktyce i gdzie jeszcze, poza Szwecją, działają alkomaty w samochodach, porozmawiamy w piątkowym "Czwartym wymiarze", 18 lipca.

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 16.00.

(kd)

Czytaj także

Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:00
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów alkomatów. Te najtańsze są najczęściej jednorazowe i kosztują kilkanaście złotych. Najdroższe to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy PLN. Łączy je jedno - każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w ten sprzęt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak na świecie karze się pijanych kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 10:41
Polska na tle innych krajów podchodzi do tego tematu dosyć pobłażliwie. W Czwórce przyjrzeliśmy się bliżej, jak wygląda karanie pijanych kierowców w innych krajach europejskich, a także w miejscach o wiele bardziej egzotycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z pijanymi kierowcami to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:20
- Koncentracja całej uwagi służb na problemie pijanych kierowców nie poprawi dramatycznej sytuacji na polskich drogach. Zamiast uderzać w jedną grupę, należy podjąć działania, które kompleksowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo - powiedział w Czwórce Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń