Maluch - samochód tani i nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 19:00
Fiat 126p, znany także jako Maluch, ponad 40 lat temu był uważany za samochód tani, ale jednocześnie zaawansowany technologicznie. W Polsce wyprodukowano tych aut prawie 3,5 miliona.
Audio
  • Maluch w latach 70. ubiegłego wieku był uważany za nowoczesne auto (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Fiata 126p
Fiata 126pFoto: Wikipedia/Public Domain/P-szat

Aby poznać historię tego kultowego auta musimy cofnąć się w czasie o ponad 40 lat. Dlatego, że duże znaczenie miała ówczesna sytuacja w naszym kraju.

- W roku 1970 zmieniła się władza w Polsce. Odeszła ekipa Władysława Gomułki, a na jej miejsce przyszedł Edward Gierek, człowiek młody i otwarty na Zachód - tłumaczy Tomasz Szczerbicki z magazynu "Classicauto”. - Cały czas Polska zostawała socjalistyczna, ale powiał nowy wiatr z Zachodu. W związku z tym powstała koncepcja samochodu, przeznaczonego dla przeciętnego "zjadacza chleba".

Czytaj także: Elvis Presley i samochody, kóre musiał mieć<<<

Ekspert wyjaśnia, że Fiat 125p był bardzo dużym skokiem technologicznym w polskiej motoryzacji. Jednak był to samochód drogi. - Z drugiej strony Syrena i Warszawa były to auta nieekonomiczne, przestarzałe i nie odnajdujące się w latach 70. - mówi Tomasz Szczerbicki i dodaje, że wtedy zrodził się pomysł znalezienia samochodu małolitrażowego, bo taki uznano za najlepszy dla Polaków. Z kilku propozycji wybrano Fiata 126p, który właśnie w tamtym czasie wszedł na rynek. W 1973. roku ruszyła jego produkcja w Polsce.

W naszym kraju wyprodukowano w sumie prawie 3,5 miliona Maluchów w czterech wersjach.

Aby dowiedzieć się, w jakich wersjach wyprodukowano Malucha w Polsce oraz, jak jest on nazywany w innych krajach, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Czwarty Wymiar".

bc/kd

Czytaj także

Złodzieje szczególnie lubią niemieckie auta

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 12:22
Jeszcze dziesięć lat temu kradzieże samochodów były prawdziwą plagą. Dziennie z ulic polskich miast i miasteczek ginęło blisko dwieście pojazdów. Na szczęście sytuacja znacznie się poprawiła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazda po Rosji to specyficzne przeżycie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 18:50
Podróżowanie autem po Rosji ma w sobie coś z przygody, która na długo każdemu kierowcy zostanie w głowie. Przydadzą się stalowe nerwy, poczucie humoru i trochę banknotów przygotowanych na "specjalne okazje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

FSO Polonez - limuzyna kadry dyrektorskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 09:08
Jedno z kultowych polskich aut, do dziś często spotykane na ulicach miast i wsi w całym kraju, już od 12 lat nie jest produkowane. FSO Polonez w zamierzeniu dygnitarzy miał być wyborną limuzyną, ale... wyszło jak wyszło.
rozwiń zwiń