Z Archiwum PR: Górnicy nie ustają w budowie metra

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 16:00
Budowniczowie drugiej linii warszawskiego metra co i rusz natrafiają na nowe kłopoty. Tymczasem w roku 1985 wydawało się, że prace przebiegają bez zakłóceń.
Audio

– Już niedługo będzie tu zupełnie sucho – mówił, w roku 1985, kierownik budowy do wizytującego tunel metra, dziennikarza Polskiego Radia.

Prace nad budową pierwszej nitki podziemnej kolejki trwały wtedy już od dwóch lat. Polskich inżynierów wspierali doświadczeni w tego typu robotach radzieccy konsultanci, zaś tunele, z pomocą tarcz i innych urządzeń, drążyli górnicy ze Śląska. – Praca tu bezpieczniejsza niż na przodku – chwalił się dziennikarzowi jeden z robotników.

Roboty przebiegały w systemie trzyzmianowym. Liczono, że pierwszy podziemny pociąg pojedzie już w roku 1991. Ostatecznie warszawiacy musieli poczekać na otwarcie metra do roku 1995. To wtedy do ruchu pasażerskiego oddano odcinek Kabaty – Politechnika. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

>>Więcej archiwalnych dźwięków znajdziesz na platformie moje.polskieradio.pl<<

bch

Zobacz więcej na temat: budowa metra POLSKA

Czytaj także

45 lat temu ukazał się debiutancki album grupy Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 10:00
Posłuchajcie archiwalnej radiowej kroniki z 1973 roku o tym, jak Polacy poznawali brytyjską legendę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj relacji z pierwszych misji kosmicznych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
O kosmosie ostatnio sporo się mówi, głównie ze względu na misję łazika Curiosity. To nie są jednak pierwsze próby podbicia sfery pozaziemskiej. O każdej z tych poprzednich informowało Polskie Radio. Czwórka zagląda do jego archiwów. Oto fragmenty kultowych audycji, dzięki którym Polacy na bieżąco niemal mogli śledzić zdobywanie kosmosu przez człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote czasy "malucha"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 18:00
Polski przemysł motoryzacyjny przed kilkoma dekadami rozwijał się prężnie. To były złote czasy. Sięgnęliśmy więc do przestronnych archiwów Polskiego Radia, gdzie znajdują się prawdziwe perły – nagrania z fabryk samochodowych z tamtego okresu. I nie tylko…
rozwiń zwiń