Czy żyjemy w świecie hologramów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
Audio
  • Jak powstają hologramy? (Czwarty wymiar/Czwórka)
hologram
hologramFoto: Svetiduh/commons.wikimedia.org

Holografia polega na trójwymiarowym zapisie obrazu przedmiotu (obiektu). Często spotykane na banknotach, płytach i dokumentach hologramy są doskonalsze od zwykłej fotografii. Dzięki nim możemy uzyskać więcej informacji o fotografowanym przedmiocie niż w przypadku zwykłych zdjęć.

Hologram wymyślono już w 1920 roku. Wtedy właśnie na pomysł stworzenia czegoś takiego wpadł polski odkrywca, Mieczysław Wolfke. Niestety pierwsze hologramy powstały dopiero w drugiej połowie XX wieku, gdy na świecie były już lasery.

– Powstawanie hologramu to proces bardzo złożony - mówi Roman Stachowiak z firmy Stigma. – Dziś nNajprostsza linia produkcyjna, czyli taka, która w ogóle spowoduje wytworzenie tego hologramu, kosztuje ponad 1 mln euro.

Dowiedz się więcej o hologramach, o tym, do czego je wykorzystuje i jak powstają, słuchając nagrania materiału reporterskiego z "Czwartego wymiaru"

 

Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia: tak powstawały polskie huty szkła

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 19:10
Tym razem Czwórka przeniosła się w lata 60. i 70., by odwiedzić trzy prężnie działające huty szkła, m.in. tę w Sandomierzu. Posłuchaj unikatowych nagrań, odnalezionych w Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobre logo sprzeda Twoją firmę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 18:30
Logo to element komunikacji wizualnej, dzięki któremu konsument zapamiętuje, a potem rozpoznaje markę. Jak skonstruować znak, który na długo zostanie w naszej głowie? Tajemnicę rozszyfrowała ekipa "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Glass: okulary nowej ery

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 18:00
"Można nagrywać i dokumentować życie z prawdziwej, naturalnej perspektywy" - w ten sposób swój wynalazek zachwalają specjaliści z Google.
rozwiń zwiń