Polskie Radio
Section05
produkcja przemysłowa

Ekonomiści o wpływie koronawirusa na gospodarkę: trzeba zmieniać wcześniejsze prognozy

Być może trzeba będzie zweryfikować tegoroczne prognozy gospodarcze, jeżeli lockdown się przedłuży na kolejne tygodnie kwietnia, a jest takie ryzyko - powiedział PAP ekonomista ING Banku Śląskiego Dawid Pachucki. Podobnie ocenia prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) dr Bohdan Wyżnikiewicz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy gus biznes przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa handel prognoza

Gospodarka w dobie pandemii: styczeń dla niektórych sektorów już lepszy niż rok wcześniej

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wskaźniki ekonomiczne dla sektorów gospodarczych w styczniu tego roku. Widać po nich, że gospodarka zaczyna się sektorowo otrząsać ze skutków pandemii – świadczy o tym większa niż przed rokiem sprzedaż hurtowa, wzrost przewozów ładunków transportem kolejowym, czy większa wydajność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy gus produkcja przemysłowa produkcja handel eksport

Ekspert: przemysł to nadal główna siła napędowa polskiej gospodarki

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do grudnia wskaźnik ten spadł o 5,1 procent. Jak komentowała w Programie 1 Polskiego Radia ekonomistka Monika Kurtek z Banku Pocztowego - mimo gorszych wyników, przemysł nadal jest główną siłą napędzającą polską gospodarkę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa gus produkcja przemysł

Koronawirus uderzył w gospodarki. Brytyjskie PKB skurczyło się o prawie 10 proc., hiszpańskie o 11 proc.

Koronawirus nie oszczędza europejskich gospodarek – te dotknięte lockdownem i ograniczeniami notują spadki nienotowane od lat. Hiszpański PKB skurczył się w 2020 r. o 11 proc., brytyjski o 9,9 proc., polska gospodarka zmniejszyła się w IV kwartale zdecydowanie mniej, ale też zmniejszyła się o 2,8 procent.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Wielka Brytania koronawirus Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa produkcja produkcja przemysłowa bezrobocie

"Wzrost PKB, inwestycji i produkcji oraz spadek bezrobocia i inflacji". Zobacz, co czeka gospodarkę w 2021 r.

Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "dostojewskiej smuty" ma już za sobą i odrabia straty związane z koronawirusem. W tym roku PKB wzrośnie o 4,2 procent, zaczną rosnąć inwestycje oraz produkcja, zmniejszy się bezrobocie oraz inflacja - ocenia Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb produkcja przemysłowa produkcja handel eksport