Polskie Radio
Section05
produkcja przemysłowa

ANALIZA Wzrost cen producentów w strefie euro. W tle popyt z Chin i handel pozwoleniami na emisję

Ceny producentów w Niemczech wzrosły w czerwcu o 8,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Tak drastycznego wzrostu nie było od stycznia 1982 roku, czyli od blisko 40 lat, pisze w środę dziennik "Welt". Na inflację zaczynają się nakładać czynniki związane z walką ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja produkcja przemysłowa

Eksperci: sytuacja budżetu jest bardzo dobra, ale ciągle krąży nad gospodarką widmo COVID-19

Sytuacja polskiego budżetu jest teraz bardzo dobra i dowodzi, że założenia wydatkowe były bardzo ostrożne. Ale biorąc pod uwagę całość finansów publicznych, a więc także fundusze celowe, na koniec roku  możemy odnotować deficyt związany z ciągle panującym zagrożeniem pandemią - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet waluty Unia Europejska produkcja przemysłowa gus

Eksperci: optymizm w przemyśle rośnie szybko, w usługach jest znacznie gorzej

Optymizm przedsiębiorców to dobry znak dla naszej gospodarki, ale oddaje on nastroje tylko w przemyśle. W usługach pandemiczne straty będą odrabiane jeszcze długo. Wsparciem mogą być liczniejsze szczepienia a od dziś także europejskie certyfikaty covidowe - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w PR24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  przemysł GOSPODARKA PMI produkcja przemysłowa produkcja usługi

Eksperci: sprzedaż w Polsce stabilnie rośnie, ale ewentualny lockdown jesienią odbiłby się na niej bardzo negatywnie

Choć nie mamy tak ogromnej konsumpcji jak w Stanach Zjednoczonych, to jednak nasz wzrost sprzedaży detalicznej jest zadowalający i wydaje się trwały. Co zdarzy się za 2-3 miesiące, zależy od sytuacji epidemicznej, ale kolejne zamknięcie np. galerii handlowych z pewnością miałoby negatywny skutek dla gospodarki - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznej (PIE) i dr Przemysław Kwiecień z firmy XTB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa gus sprzedaż detaliczna

Eksperci: utrzymanie doskonałych wyników przemysłu pomoże w odbudowie krajowej turystyki

Notujemy bardzo dobre wyniki produkcji przemysłowej nie tylko w porównaniu co poprzedniego, covidowego roku, ale również wobec roku 2019. To bardzo dobry sygnał, ale w kolejnych miesiącach będziemy z pewnością musieli konkurować z innymi państwami, których gospodarki na razie nieco wolniej podnoszą się z kryzysu niż nasza. Istotne będzie też to, na ile odbuduje się nasza turystyka – mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Piotr Soroczyński z KIG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja przemysłowa turystyka COVID-19

Ekonomista Pekao SA: majowe wyniki produkcji są dowodem powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu

Rekordowe wyniki produkcji sprzedanej za maj są efektem wysokiego odbicia w górę po ubiegłorocznej zapaści, to efekt tzw. niskiej bazy z roku 2020. Ale to także dowód, że nasza gospodarka już skutecznie włączyła się w międzynarodowe łańcuchy dostaw - powiedział Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku Pekao SA w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja przemysłowa eksport COVID-19

Kombucha produkowana masowo? Polscy naukowcy rozpoczynają prace

Kombucha to nowość wśród zimnych, słodkich napojów. Jest jednak pewna przeszkoda w produkowaniu jej na masową skalę – trudno jest wytworzyć wiele partii o takim samym smaku, zapachu i konsystencji. Na szczęście podejmą się tego naukowcy z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej. W "Trójce do trzeciej" Piotr Łodej rozmawiał z jednym z nich – prof. dr hab. inż. Edytą Kordialik-Bogacką.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA herbata napoje technologia żywność produkcja przemysłowa

Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE

Wskutek zniesienia obostrzeń i otwarcia gospodarki przedsiębiorcy po raz pierwszy w tym roku pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce - wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK. Rosną m.in. wskaźniki dotyczące wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień w firmach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa sprzedaż detaliczna pkb produkcja przemysłowa produkcja eksport

Polska gospodarka po "covidowej smucie". Rośnie liczba zamówień, sprzedaż i wydajność pracy

Najnowsze dane statystyczne wskazują, że okres "covidowej smuty" polska gospodarka ma już za sobą. Jak informuje GUS, w kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba nowych zamówień eksportowych, przewozy ładunków, sprzedaż hurtowa oraz wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce koronawirus przemysł produkcja produkcja przemysłowa transport handel gus

Polskie fabryki coraz ważniejsze w niemieckim łańcuchu dostaw. Ekspert o źródłach sukcesu naszych eksporterów

Przy okazji pandemii i wynikających z tego kłopotów z transportem towarów, a w ostatnich miesiącach kilkukrotnym wzrostem kosztów frachtu, sąsiedztwo obu krajów staje się bardzo istotne z punktu widzenia atrakcyjności Polski w łańcuchu dostaw dla niemieckiego przemysłu – powiedział Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy eksport GOSPODARKA handel import koronawirus produkcja przemysłowa