200 milionów osób "siedzi" teraz na Skypie

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 18:38
29 sierpnia 2003 roku powstał komunikator Skype. Dziś możemy powiedzieć, że zrewolucjonizował on komunikację w internecie.
Audio
  • Skype ma już 10 lat - materiał Mateusza Kulika (Czwarty Wymiar/Czwórka)
200 milionów osób siedzi teraz na Skypie
Foto: fot. skype.com

Przez pierwsze lata istnienia Skype opierał się tylko na rozmowach przez komputer bez opcji wideo. Z czasem pojawiła się transmisja wizualna a wraz z nią rzesze zwolenników rozmów przez Skype'a. Dziś komunikator kończy 10 lat. Darmowe rozmowy, które można prowadzić dzięki temu programowi, to był absolutny hit, a wynaleźli go Szwed i Duńczyk.

- Twórcy Skype'a wcześniej zajmowali się aplikacją o nazwie Kaaza służącą do pobierania plików z sieci P2P, która nie wymagała serwerów. Nie był to jednak dochodowy biznes - mówi Maciej Gajewski, Chip.pl. - Podpierając się tym doświadczeniem stworzyli komunikator, który działa na tej samej zasadzie: użytkowników czyni serwerami. Tak powstał Skype - wyjaśnia.

Z roku na rok liczba użytkowników Skype'a rosła. W 2008 aplikacja miała już miliard pobrań, a dziś używa go ponad 200 milionów osób.
W niektórych krajach zdarzały się próby podsłuchiwania rozmów przez Skype'a. Takie działania ma na koncie rząd amerykański. W Etiopii używanie tego komunikatora było zagrożone karą więzienia. Podobno w Chinach jest przygotowana specjalna wersja Skype'a, która pozwala na podsłuchiwanie użytkowników.
Dziś Skype dostępny jest na wielu urządzeniach mobilnych i wciąż zyskuje nowych użytkownikóworazi fanów.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka skype technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czas na inteligentne ciuchy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:41
W świecie nowych technologii wszystkie urządzenia musza być inteligentne. Nic dziwnego, że przyszedł czas na mądre ubrania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dentysta odstresowuje pacjentów?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 08:20
Gliwicki dentysta znalazł sposób na zestresowanych pacjentów...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scenograf musi mieć otwartą głowę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 09:30
W słownikowej definicji "scenografia" to plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Dzięki nowym technologiom praca w tej branży to nie tylko duże wyzwanie, ale i prawdziwa przyjemność.
rozwiń zwiń