Scenograf musi mieć otwartą głowę

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 09:30
W słownikowej definicji "scenografia" to plastyczna oprawa filmu, sztuki teatralnej, widowiska operowego, baletowego lub telewizyjnego. Dzięki nowym technologiom praca w tej branży to nie tylko duże wyzwanie, ale i prawdziwa przyjemność.
Audio
  • Michał Matus sprawdza na czym polega praca scenografa (Czwarty wymiar/Czwórka)
kadr z filmu Melancholia Larsa von Triera
kadr z filmu "Melancholia" Larsa von TrieraFoto: mat. prasowe

- Pierwszym etapem tworzenia scenografii są konsultacje z reżyserem, na których ustala się, co będzie nam potrzebne. Potem rozpoczyna się proces kreacji - tłumaczy scenograf Andrzej Albin. - W przypadku filmów historycznych, zanim zaczniemy rekonstruować rzeczy z epoki, musimy dokładnie sprawdzić jak one naprawdę wyglądały. Nagrodzony Oscarem Alan Starski przygotowując taką dokumentację tworzy księgę, w której uwzględnia najmniejsze detale.

Mylą się zatem ci, którzy myślą, że dziś scenografię w filmach tworzą tylko komputery. Oczywiście rozwój technologiczny miał wpływ na rozwój tej dziedziny sztuki filmowej, ale nadal scenografia leży w rękach człowieka, a nie maszyny.

- Scenograf, oprócz bogatej wyobraźni musi być także inżynierem i znać się na mechanice. Przydaje się też umiejętność tworzenia iluzji optycznej - opowiada rozmówca Michała Matusa. - Jeżeli chcemy stworzyć perspektywę ulicy, to należy na niej postawić różnej wielkości latarnie: on największej do najmniejszej. W ten sposób na małej przestrzeni stworzymy wrażenie bardzo długiej alejki.

kul

Czytaj także

Kobieta i mężczyzna to różne typy gracza. Także w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 18:00
Eksplorują systemy gwiezdne i bogacą się na galaktycznej giełdzie. Jak się okazuje w świecie Pardus - MMORPG kobiety i mężczyźni reprezentują różne typy gracza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paula Januszkiewicz - legalna hakerka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:30
W zdominowanym przez mężczyzn świecie IT jest kobieta, która o bezpieczeństwo w sieci wie wszystko. To Paula Januszkiewicz - światowy autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego i gość Kuby Marcinowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stabilizacja ujęć w filmie. By nie było "trzęsiłapki"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 19:25
To największy przyjaciel operatora - tak o urządzeniach do stabilizacji ujęć w filmie mówią twórcy filmowi.
rozwiń zwiń