Typy polskich kierowców. Sprawdź, do której grupy należysz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 18:40
Władczy, pobłażliwy, postępowy i agresywny - to cztery rodzaje mężczyzn, których spotkać można na polskich drogach. A ty, do której grupy się zaliczasz?
Audio
  • Jacy są polscy kierowcy? (Czwarty wymiar/Czwórka)
Typy polskich kierowców. Sprawdź, do której grupy należysz
Foto: Glow Images/East News

Choć Panowie często żartują sobie z kobiet-kierowców, okazuje się, że ich zachowanie na drodze też podlega pewnym zasadom. Z badania grupy Navi Expert wynika, że na polskich drogach spotkać można reprezentantów czterech grup kierowców: władczy, pobłażliwi, postępowi i agresywni.

- Kierowca władczy nie daje kluczyków swojej żonie, bo samochód to dla niego symbol władzy, ucieleśnienie marzeń i autorytetu, jaki posiada - opowiada Magda Drzewiecka z serwisu MotoKariera.pl. - Jeśli ten kierowca jedzie na fotelu pasażera, a samochód prowadzi kobieta, staje się on bezlitosnym komentatorem i wytyka każdy błąd. Uważa, że miejsce za kierownicą jest dla najlepszych, a więc w zasadzie… tylko dla niego.

Według badań ten typ kierowcy jeździ autem typu SUV albo terenówką. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku kierowcy pobłażliwego, który jest tolerancyjny. - Tacy ludzie uważają, że prowadzenie samochodu jest czynnością bardzo skomplikowaną, więc wybaczają kobietom jako osobom z "małymi rozumkami" ich domniemane błędy - tłumaczy Drzewiecka. - Powstrzymują się od komentarzy, tankują samochód, otwierają bagażnik, parkują za swoją partnerkę. Jednak kieruje nimi wyłącznie przeświadczenie, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego same.

A co wyróżnia kierowców postępowych i agresywnych? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania z audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka motoryzacja samochody
Czytaj także

Michał Pernach: motocyklista musi mieć wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 15:15
Dla kierowców są największym zagrożeniem na polskich drogach. Nie przepadają za nimi także rowerzyści, piesi ani, ci którzy mieszkają w blokach tuż przy ulicy. Wraz z wiosną budzi ich do życia ryk silnika i motocykliści, którzy za chwilę na swoich szalejących maszynach wyruszą w miasto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie jest samochód, to jest garbus

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 13:00
Przyszedł na świat w hitlerowskich Niemczech, a jego ojcem był Ferdynand Porsche. Mały Volkswagen Garbus ma znakomitą biografię, a jego pierwszy model do dzisiaj pozostaje najdłużej produkowanym i najlepiej sprzedającym się modelem samochodu w dziejach motoryzacji.
rozwiń zwiń