Gooral: na "Better Place" będzie mniej folku, a więcej mnie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 14:54
- W tych dźwiękach zamknąłem kawałek samego siebie - mówi o "Better Place" Gooral. Premiera nowego albumu artysty miała odbyć się już rok temu. Jeśli wszystko pójdzie z planem krążek ukaże się w styczniu 2014 roku.
Audio
  • Gooral opowiada o nowej płycie "Better Place" (Czwórka/Stacja Kultura)
Gooral nie boi się eksperymentów. Fol łączy z dub stepem, w Czwórce wystąpił z Mazowszem
Gooral nie boi się eksperymentów. Fol łączy z dub stepem, w Czwórce wystąpił z MazowszemFoto: Bartosz Bajerski

Na "Better Place" nie ma przypadkowych dźwięków. Płyta dopracowana jest pod każdym względem, bo artysta, zamiast powierzyć zmiksowanie i mastering studiu nagrań, sam podjął się tej ogromnej i żmudnej pracy. - Największy stres wiązał się z tym, że zależało mi na perfekcyjnym brzmieniu - opowiada Mateusz Górny. - A jakość tego brzmienia zawsze testuję jadąc samochodem. Auto to moja wyrocznia. W przypadku pierwszej wersji "Better Place" efekt końcowy był mało zadowalający. Dlatego wycofałem płytę z tłoczni i postanowiłem zrobić ją raz jeszcze.

"Better Place" to drugi autorski album Goorala. Debiutancka płyta artysty, "Ethno Electro", ukazała się w 2011 roku i szybko pokryła się platyną.

Gooral i Mazowsze na koncercie w "Folk Off" - zobacz wideo i galerię >>>

- Na swoich płytach konsekwentnie realizuję zasadę, by prezentować to, co mi w duszy gra - mówi gość "Stacji Kultura". - Teraz jest taki czas, że w muzyce ograniczam góralszczyznę. Staram się tworzyć, a nie interpretować. Inspiruje mnie wiele różnych brzmień, którymi chciałbym dzielić się ze słuchaczami. Zanim zacząłem eksperymentować z folkiem zrobiłem trzysta utworów techno-ambientowych. Szkoda by było, żeby się zmarnowały.

Ale muzyka to nie jedyna pasja Goorala. Rozmówca Kamila Jasieńskiego z wykształcenia jest fizykiem, ze specjalizacją optometrystyka. Jak przyznał w jednym za wywiadów, gdyby nie robił muzyki, mógłby doradzać ludziom w kwestii doboru soczewek (czytaj więcej >>> ). Na razie jednak Mateusz Górny zamierza nadal realizować się jako artysta. I wydaje się, że to słuszna decyzja, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ilość pochlebnych recenzji i wyróżnień, którą artysta otrzymał za swoje osiągnięcia. Gooral ma w dorobku m.in Machinera za najlepszy debiut, nominacje do Fryderyków, wygraną na Radio Waves Festiwal i udźwiękowienie filmu Franka Hurleya "South" z 1919 roku.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA

Czytaj także

Piotr Banach: ojcostwo odkryło mnie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 15:09
- Bycie ojcem i odkrycie w sobie zupełnie nowych pokładów miłości, uczuć, odpowiedzialności pozwala mi też na nowy etap w pasji, życiu artystycznym - opowiedział w Czwórce Piotr Banach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

El Dópa: tym razem postawiliśmy na ukulele i banjo

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 08:30
Po pięciu latach milczenia El Dópa powraca z nową płyta. "Pożegnanie za friko" to zestaw 18 kompletnie nieprzewidywalnych i niedających się sklasyfikować kompozycji oraz ciekawych gości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kfiat: człowiek miliona talentów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 15:45
Raper, uznany breakdancer, człowiek o wielu twarzach, który żadnej pracy się nie boi - Kfiat był gościem u Numera w "DJ Paśmie".
rozwiń zwiń