Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Grochowska wyróżniona

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 17:38
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane młodym polskim artystom. Kto otrzyma je w tym roku?
Audio
  • O nagrodzie Zbyszka Cybulskiego, a także m.in. o tym, czy polskie kino jest łaskawe dla młodych twórców - rozmowa z Jackiem Cegiełką (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Bez wstydu, reż. Filip Marczewski
Kadr z filmu "Bez wstydu", reż. Filip MarczewskiFoto: mat. promocyjne/Kino Świat

W tym roku do nagrody Zbyszka Cybulskiego nominowanych jest pięciu artystów: Magdalena Berus za rolę w filmie "Bejbi blues", Julia Kijowska za rolę w obrazie "Miłość" i Marta Nieradkiewicz za rolę w "Płynących wieżowcach", a także Dawid Ogrodnik za "Chce się żyć" i Piotr Głowacki za "Dziewczynę z szafy".

- Wybór nominowanych nigdy nie jest oczywisty, lista kandydatów zawsze jest dłuższa - mówi w Czwórce Jacek Cegiełka, szef fundacji Kino. - Ale odnoszę wrażenie, że niektórzy z tych ludzi byli pewnymi kandydatami.

Niektórzy jednak do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego nominowani są już kolejny raz. - Ci, którzy częściej pojawiają się na tej liście, po prostu częściej są zauważani przez kapitułę. Trudno powiedzieć czy są zdolniejsi, czy po prostu mają lepsze role. - Nie wydaje mi się jednak, by w ostatnich latach był problem z niedoborem kandydatów. Raczej mamy ich na polskim rynku filmowym nadmiar.

Agnieszka Grochowska nominowana była do nagrody Cybulskiego już cztery razy. W tym roku otrzyma nagrodę specjalną. - To szczególne wyróżnienie, sygnał, wysłany do publiczności, by na tę aktorkę zwracano szczególną uwag - przyznaje gość "Stacji Kultura".

Rozdanie nagród im. Zbyszka Cybulskiego odbędzie się 26 marca w stołecznym kinie Iluzjon.

(kd/pj)

Czytaj także

Nagroda im. Cybulskiego - dla młodych i wybitnie utalentowanych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 10:30
Młodzi aktorzy, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością, co roku stają w szranki, żeby powalczyć o wyjątkowe wyróżnienie - Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W gronie nominowanych za dokonania w 2013 roku znaleźli się m. in. Dawid Ogrodnik i Piotr Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: ożywiona sztuka Hoppera i samobójcy według Hornby'ego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 12:30
Widowiskowy film akcji, spektakularne kino artystyczne i ekranizacja brytyjskiej powieści, czyli "Nauka spadania" według Hornby'ego - to nasze filmowe propozycje na pierwszy wiosenny weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Gliński: mamy głęboko zakodowany romantyzm, na barykady ruszymy od razu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 14:50
Wystarczyły dwa tygodnie, żeby najnowszy film Roberta Glińskiego obejrzało ponad pół miliona widzów. Ekranizacja "Kamieni na szaniec" jeszcze przed premierą budziła emocje. Dziś zbiera bardzo dobre recenzje.
rozwiń zwiń