Nagroda im. Cybulskiego - dla młodych i wybitnie utalentowanych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 10:30
Młodzi aktorzy, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością, co roku stają w szranki, żeby powalczyć o wyjątkowe wyróżnienie - Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. W gronie nominowanych za dokonania w 2013 roku znaleźli się m. in. Dawid Ogrodnik i Piotr Głowacki.
Audio
  • Sylwetki nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: Dawid Ogrodnik (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Sylwetki nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: Piotr Głowacki (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Sylwetki nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: Magdalena Berus (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Sylwetki nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: Julia Kijowska (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Sylwetki nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: Marta Nieradkiewicz (Czwórka/Stacja Kultura)
Nominowani do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za dokonania w 2013 roku. Od lewej: Julia Kijowska, Dawid Ogrodnik, Magdalena Berus, Piotr Głowacki i Marta Nieradkiewicz
Nominowani do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za dokonania w 2013 roku. Od lewej: Julia Kijowska, Dawid Ogrodnik, Magdalena Berus, Piotr Głowacki i Marta NieradkiewiczFoto: PAP/Jakub Kamiński

Historia nagrody sięga 1969 roku, a jej pierwszym laureatem został Daniel Olbrychski. W tym roku o tym, kto zwycięży zadecyduje Jury w składzie: - Grażyna Barszczewska, aktorka, Agata Buzek, aktorka, laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009, Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino", Feliks Falk, reżyser oraz publicysta, ks. Andrzej Luter.

- Mam duży staż jeśli chodzi o nominacje do tej nagrody. To już mój trzeci raz - śmieje się Piotr Głowacki, tym razem doceniony za rolę w filmie "Dziewczyna z szafy". - Ale za każdym razem cieszę się ogromnie, bo choć z jednej strony uświadamiam sobie, że czas płynie i młodość się kończy, to jednak mam dowód na to, że nadal dobrze sobie radzę.

Oprócz Głowackiego do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2013 nominowano Magdalenę Berus za rolę w "Bejbi blues", Julię Kijowską za rolę w "Miłości", Martę Nieradkiewicz za rolę w "Płynących wieżowcach" i Dawida Ogrodnika za rolę w "Chce się żyć".

- Pokora to jest trudne słowo, zwłaszcza jeśli nagle wszystko zaczyna ci się udawać i jesteś doceniany - mówi Ogrodnik. - Nie uważam jednak, żeby nagrody były istotą tego zawodu, bardziej traktuję je jako miły dodatek. Potrzebny i motywujący, ale też trochę krępujący.

W tym roku Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego postanowiła także szczególnie wyróżnić Agnieszkę Grochowską za cały dotychczasowy dorobek artystyczny. Uzasadniając swoją decyzję członkowie Kapituły podkreślili, że aktorka już czterokrotnie była nominowana do tego wyróżnienia, zdobyła tytuł Shooting Star 2007 i wiele innych prestiżowych nagród, a każdą swoją kolejną kreacją udowadnia wszechstronny talent.

Laureata poznamy 26 marca podczas gali w kinie Iluzjon w Warszawie.

(kul)

Czytaj także

Julia Kolberger: w kinie interesuje mnie kobiecy punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 11:00
Już się nie zżyma na określenie "Woody Allen w spódnicy" i uparcie pracuje nad własnym stylem. Krótkim metrażem "Mazurek" udowodniła, że ma talent. Teraz Julia Kolberger myśli o fabularnym debiucie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Kazejak: największą satysfakcję sprawia mi dobrze zrobiony film

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 10:00
Dała się poznać jako uczestniczka filmowego projektu "Oda do radości", jej pełnometrażowy debiut "Skrzydlate świnie" ubiegał się m.in. o Złote Lwy, zaś najnowszy film Anny Kazejak, "Obietnica", powalczy na Berlinale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orły 2014: "Ida", Kulesza i Ogrodnik bezkonkurencyjni

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 12:40
18 kategorii i trzech triumfatorów. "Ida", "Chce się żyć" i "Papusza" zdominowały tegoroczną gale wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły.
rozwiń zwiń