Gaba Kulka w wirze pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 10:00
Gaba Kulka, laureatka Fryderyka z 2010 roku, regularnie wydaje kolejne produkcje, przyjmowane przez fanów oraz fachowców z dużym entuzjazmem. Już niedługo poznamy jej dwa nowe projekty. Praca nad nimi wygląda jednak zupełnie inaczej, niż nad poprzednimi.
Audio
  • W najbliższych miesięcy poznamy efekty pracy aż nad dwoma nowymi projektami Gaby Kulki. Jak przebiegają nagrania? (Czwórka/Stacja Kultura)
Gaba Kulka
Gaba KulkaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Obecnie ceniona artystka pracuje równocześnie nad dwoma płytami. Jej w pełni autorski longplay jest już bliski ukończenia. - Są pewne procesy, które łączą wszystkie nagrania, ale koniec końców zanim pomysł przerodzi się w piosenkę, droga do tego zawsze jest trochę inna - mówi Gaba Kulka w "Stacji Kultura". - Teraz jest dobry moment, żeby trochę więcej o tym opowiedzieć. Po pierwsze pracuję nad pierwszym od czterech, pięciu lat w pełni moim wydawnictwem i część utworów, które na niego trafi, przeleżakowało w studiu bardzo długo. Są takie piosenki, które dosłownie dzień po napisaniu można już nagrać, zaaranżować z zespołem, bo mają w sobie coś tak oczywistego, że wyzbywa cię z wszelkich wątpliwości, a propos ich nagrania, brzmienia. Jest jednak dużo też takich, które są zaczęte, doprowadzone do pewnego momentu, a potem odłożone na bok. Nie dlatego, że są złe, ale zwyczajnie potrzebują czasu, żeby do nich dojrzeć, znaleźć pomysł na ich ukończenie - zdradza.
PRZECZYTAJ TEŻ: Gaba Kulka: wreszcie zatęskniłam za sceną

Kulka przygotowuje też inną płytę i praca nad nią stanowi nie lada wyzwanie. Artystka zdradziła nam szczegóły. - Tutaj chodzi o tworzenie piosenek prawie od zera, niebawem będę miała zaszczyt zagrać podczas Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska i dostałam do opracowania muzycznego poezję Rywy Kwiatkowskiej. W związku z tym, że nałożyło się to na kończenie mojej własnej płyty, mam do czynienia z czymś, co muszę przygotować bardzo szybko i jest to zupełnie inny proces pisania. Nie mogę powiedzieć, czy lepszy, czy gorszy, po prostu inny. Gdy coś trzeba ukończyć szybciej, musisz bardziej zaufać swoim pierwszym instynktom, a nie możesz odkładać na później. Ta praca stanowi równie duże, przyjemne wyzwanie - kończy Gaba.
Efekty pracy autorki mającej na koncie m.in. złoty album "Hat, Rabbit" z 2009 roku, poznamy w ciągu najbliższych miesięcy.
(ac/kd)

Czytaj także

Pustki: na "Safari" uratował nas producent

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 10:20
- Zrobiliśmy sobie przerwę, która pozwalała domniemywać, że nie nagramy już żadnej płyty i raczej nie wrócimy na scenę - przyznaje Basia Wrońska. - Ale stało się inaczej. Najnowszy album Pustek, "Safari", trafił do sklepów 7 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LiL Ironies: pociąga nas brudny minimalizm

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 12:00
Nie chcą definiować swojej muzyki, żeby jej nie ograniczać. Stawiają na prostotę i oszczędnie gospodarują artystycznymi środkami wyrazu. Właśnie ukazała się ich pierwsza płyta zatytułowana, jak ich zespół, "LiL Ironies".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcelina: najbardziej inspirują mnie ludzie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 12:50
Nagrała dwie płyty, zawojowała internet nagranym z Piotrem Roguckim utworem "Karmelove", ostatnio wzięła udział w naszym projekcie #2CZWÓRKA. Dziś Marcelina zdradza nam tajniki swojego artystycznego warsztatu.
rozwiń zwiń