"Długa Ziemia" według Igora Brejdyganta

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:15
- Nie jestem wielkim fanem oglądania swoich dzieł. A przynajmniej nie od razu, tylko po jakimś czasie - mówi Igor Brejdygant. - Reżyser Czwórkowego słuchowiska przyznał także, że "Długa Ziemia" była dla niego... teatralną akrobatyką.
Audio
  • Rozmowa z reżyserem i scenarzystą Czwórkowego słuchowiska "Długa Ziemia" Igorem Brejdygantem (Czwórka/Stacja Kultura)
Igor Brejdygant
Igor Brejdygant Foto: Jacek Konecki

- Tego wyzwania podjąłem się przede wszystkim z ciekawości i teraz już wiem, jak trudna to była figura - opowiada gość "Stacji Kultura" . - Aktorzy zupełnie inaczej grają w słuchowiskach, a inaczej na scenie w teatrze. My musieliśmy połączyć te dwa środowiska i mam nadzieję, że dobrze się spisaliśmy.

Zobacz także: wywiad z Aleksandrą Radwan <<<

Powieść "Długa Ziemia" powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry'ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem. - Ten tekst jest nawet bardziej radiowy niż teatralny. A ja, jako że jestem przede wszystkim scenarzystą, a potem reżyserem, najpierw skupiłem się na adaptacji scenicznej - wyjaśnia Igor Brejdygant . - Musiałem wyselekcjonować wątki, wydzielić to, co w książce ciekawe pod kątem i słuchowiska, i wizji. To była taka praca trochę "w rozkroku". Nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłem. Także jeśli chodzi o tempo. W sumie na rejestrację mieliśmy tylko dwa dni.

Głównymi bohaterami słuchowiska są: Joshua Valienté (w adaptacji grany przez Cezarego Łukaszewicza) i Lobsang - sztuczna inteligencja o wielkim ego, mogąca przybrać dowolny kształt (w tej roli Arkadiusz  Jakubik). - Ostatnio gdzieś przeczytałem, że jesteśmy o krok od miejsca, w którym sztuczna inteligencja nałoży się z tą normalną, a nawet ją zastąpi. Tym bardziej aktualne wydają się wizje Terry'ego Pratchetta - mówi reżyser.

"Długa Ziemia" w Czwórce - oglądaj <<<

Igor Brejdygant jest absolwewntem PWSFTviT w Łodzi. Współpracował przy takich filmach jak "Pułkownik Kwiatkowski" (reż. Kazimierz Kutz), "Doktor Semmelweis" (reż. Roger Andrieux), "Vinci" (reż. Juliusz Machulski) oraz "Palimpsest" (reż. Konrad Niewolski). Był także reżyserem i scenarzystą serialu "Paradoks".

Słuchowisko "Długa Ziemia" wystartowało na antenie Czwórki 12 maja. Na kolejne odcinki zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 7:45 i godz. 18:40, przez cztery kolejne tygodnie.

(kul/kd)

Igor
Igor Brejdygant w "Stacji Kultura"
Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Timofiejuk: te komiksy ukradną wam czas

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 14:00
"Jesteś moją matką" Alison Bechdel, "Wąż wodny" Tony'ego Sandovala oraz "Biografia Komiksowa Louisa Riela", którą przygotował Chester Brown to najciekawsze nowości na rynku komiksów ostatnich tygodni. Każda z tych pozycji pochłonie bez reszty i zapewni rozrywkę na długie godziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie - film jakiego jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 14:00
Wspaniały dokument, wstrząsająca autentyczność, wielkie wzruszenie. Wczoraj odbył się oficjalny pokaz "Powstania Warszawskiego" - pierwszej w historii kina fabuły zmontowanej z materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błażej Hrapkowicz: krytyk nie jest w stanie zniszczyć filmu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 16:00
Dziennikarz Czwórki Błażej Hrapkowicz został laureatem pierwszej nagrody w XVIII konkursie im.Krzysztofa Mętraka. W "Stacji Kultura" przyznaje, że już 7 raz brał udział w tym konkursie.
rozwiń zwiń