Katowice Street Art Festival 2014. Ta edycja będzie wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:30
Zbliża się 4. odsłona Katowice Street Art Festival. Choć początki imprezy były skromne, dziś to wydarzenie, które odmienia oblicze miasta. - W tym roku będzie… eksperymentalnie - zapowiadają w Czwórce Magda Piechaczek i Michał Kubieniec, organizatorzy.
Audio
  • Magda Piechaczek i Michał Kubieniec o Katowice Street Art Festival 2014 (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Wybierz się do Katowic i zobacz wszystkie pofestiwalowe murale (Czwórka/Stacja Kultura)
Katowice Street Art Festival 2014. Ta edycja będzie wyjątkowa
Foto: streetfiles.org/Wikimedia Commons/CC

Tegoroczny Katowice Street Art Festival startuje 16 maja i potrwa tydzień. Organizatorzy postawili na rezydencje artystyczne. Artyści, biorący udział w festiwalu spędzą więc sporo czasu w mieście, by oswoić się z jego klimatem i sprawić, żeby ich prace bardziej wpisywały się w jego klimat. - W tym roku zapraszamy artystów, by byli w tym mieście przez dłuższy czas. Chodzi o to, by ich prace bardziej "wchodziły" w miasto, nawiązywały dialog z mieszkańcami - mówi Michał Kubieniec, współorganizator imprezy.

W trakcie samego festiwalu nie zabraknie atrakcji. - Odbędą się między innymi dwie duże wystawy. Jedna z nich to wystawa miejskiej typografii, na którą zaproszeni są grafficiarze i projektanci graficzni, tacy jak Łukasz Dziedzic i Edgar Bąk. Druga to "Fale subiektywne. Historia polskiego street artu", pierwsza w Polsce wystawa podsumowująca to, co dzieje się w rodzimej sztuce - tłumaczy Kubieniec.

Katowice Street Art Festival to jedna z nielicznych imprez tego typu, podczas której prace artystów nie wymagają właściwie akceptacji organizatorów. - Często jest tak, że nie wiemy, co powstanie na murze. Nawet, jeśli wiemy, nie cenzurujemy prac - mówią goście "Stacji Kultura".

Katowice
Katowice Street Art Festival 2014

W tym roku wśród zaproszonych artystów nie zabraknie naprawdę poważnych nazwisk. Wystąpią m.in. trzej artyści z Ukrainy. - Aktualna sytuacja w tym kraju zmusiła ich do tego, by odnieść się do niej w swoich pracach. To, co namalują, będzie siłą rzeczy zaangażowane politycznie - przyznaje Kubieniec.

W festiwalu biorą udział także zwykli mieszkańcy Katowic. - I nie chodzi tylko o przechodniów, którzy po prostu oglądają prace - mówi Magda Piechaczek, współorganizatorka. - Są wolontariusze, którzy pomagają w organizacji imprezy, tworzą się także grupy ludzi, którzy po prostu przychodzą, by porozmawiać z artystami.

Najważniejsze jednak, według organizatorów imprezy jest to, że wokół festiwalu udaje się powoli zbudować platforę do debaty o przestrzeni publicznej. - To duża wartość Katowice Street Art Festival - zaznacza Kubieniec.

(kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA

Czytaj także

Radek Szlaga: nie interesuje mnie piękno oczywiste

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 16:00
Wizualna erudycja zaprzęgnięta w służbę groteski - taka jest sztuka Radka Szlagi, jednego z najgorętszych artystów na polskim rynku sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:22
Nie wszystkich stać, by kupić obraz cennionego malarza, a chcieliby mieć je w domu. W Polsce na wprost takim zachciankom wychodzą galerie sztuki i wypożyczają obrazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy: kryminalista czy wybitny artysta?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 17:50
Wyniósł graffiti do rangi sztuki ulicznej. Prowokuje, budzi uznanie, ale przede wszystkim ciekawość. Kim właściwie jest Banksy?
rozwiń zwiń