Banksy: kryminalista czy wybitny artysta?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 17:50
Wyniósł graffiti do rangi sztuki ulicznej. Prowokuje, budzi uznanie, ale przede wszystkim ciekawość. Kim właściwie jest Banksy?
Audio
  • Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, opowiada o wizycie Banksy'ego w Nowym Jorku w październiku 2013 roku (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
  • Nikt nie wie, kim tak naprawdę jest Banksy i właśnie ta anonimowość jest w dużej mierze powodem takiej fascynacji jego twórczością (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
Praca Banksyego wykonana w Nowym Orleanie
Praca Banksy'ego wykonana w Nowym OrleanieFoto: Wiki Commons

Chociaż pochodzący z Yate obok Bristolu twórca cieszy się sympatią i szacunkiem milionów ludzi na całym świecie, nie brakuje głosów, że sława i popularność Banksy'ego biorą się przede wszystkim z jego anonimowości. - Na pewno ma to wpływ na jego sukces. Jest fantomem - ciągle nieznanym, fascynującym publikę - mówi gość "Ściągi z Popkultury", ilustratorka Karolina Burdon. - Wiemy co prawda skąd pochodzi, ale już inne szczegóły z życiorysu tej postaci są owiane tajemnicą. Tak do końca nie wiemy nawet, czy to na pewno jest on - dodaje.
Anonimowość Banksy'ego wzięła się oczywiście z nielegalnego charakteru jego twórczości - graffiti. Zakryta twarz pozwalała mu umykać przed policją. Do dziś publicznie jej nie odsłonił. - Tutaj mamy ciekawy wątek. Czy dziś, gdy jego prace osiągają zawrotne sumy, cieszy się międzynarodową sławą, a jego rysunki na budynkach stanowią tak naprawdę wartość dodaną dla tych miejsc, wciąż możemy mówić o nim jako kryminaliście, czy jest to już artysta przez wielkie "A"? - zastanawia się gość Czwórki.

Praca
Praca Banksy'ego wykonana po palestyńskiej stronie zachodniego izraelskiego muru granicznego, foto: Wiki Commons

W 2010 roku Banksy nakręcił film "Wyjście przez sklep z pamiątkami". Obraz nominowano do Oskara. - To nie jest w żadnym wypadku dokument, chociaż mamy tam wypowiedzi znanych postaci ze świata street artu. Moim zdaniem ten film przede wszystkim pokazuje, jak działa świat sztuki, bo obserwujemy poczynania zapalonego kamerzysty, który nagle staje się artystą, za namową Banksy'ego. Jego świat zmienia się tak naprawdę w mgnieniu oka - przybliża nam tę produkcję Karolina Burdon.
(ac/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Czytaj także

Jak wypożyczyć dzieło sztuki do własnego salonu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:22
Nie wszystkich stać, by kupić obraz cennionego malarza, a chcieliby mieć je w domu. W Polsce na wprost takim zachciankom wychodzą galerie sztuki i wypożyczają obrazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Sztuki w Łodzi z wielką wystawą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 13:30
Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi przygotowało wystawę "Atlas Nowoczesności". - Jest ona ukształtowana wokół pewnych pojęć, idei, które ważne były dla nowoczesności i które, jak sądzimy, ważne są i dziś - opowiada w Czwórce kurator przedsięwzięcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Loving Vincent" - film pędzlem malowany

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:00
"Loving Vincent" będzie pierwszym na świecie pełnym metrażem zrealizowanym w technice animacji malowanej. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro bohaterem filmu jest sam Vincent van Gogh, holenderski postimpresjonista i jeden z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki.
rozwiń zwiń