Alexander McQueen - moda to sztuka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 13:00
Zadebiutował kolekcją "Kuba Rozpruwacz", promował ekstremalne postawy i na stałe wpisał się w historię mody. Po pięciu latach od samobójczej śmierci Alexandra McQueena, wystawa jego projektów "Savage Beauty" zagości w Victoria&Albert Museum i będzie czynna do 19 lipca 2015 roku.
Audio
  • Bloger i dziennikarz modowy Marcin Dąbrowski opowiada o wystawie "Alexander McQueen: Savage Beauty" (Czwórka/Stacja Kultura)
Pokaz kolekcji Alexanda McQueena w Paryżu w 2006 roku
Pokaz kolekcji Alexanda McQueena w Paryżu w 2006 rokuFoto: PAP/EPA

Alexander McQueen fachu uczył się w Savile Row Tailor Anderson & Sheppard. W 1996 roku otrzymał tytuł Najlepszego Projektanta. Był głównym projektantem domu mody Givenchy i Gucci. Jego fenomen polegał na nierozerwalnym połączeniu rzemiosła krawieckiego ze sztuką.

Warsztat pracy projektantki Ani Kuczyńskiej >>>

- Jako projektant promował ekstremalne postawy, w jego pracach dużo było społecznego buntu - opowiada bloger Marcin Dąbrowski. - McQueen skierował modę na tory kultury i podobnie jak Vivienne Westwood inspiracji szukał na ulicy.

Dnia 11 lutego 2010 roku został znaleziony martwy w swoim londyńskim apartamencie. Po jego śmierci linią McQueen zaczęła kierować wieloletnia współpracowniczka projektanta Sarah Burton.
(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biżuteria własnej produkcji? Pasja i biznes

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 15:48
Zapraszamy na spotkanie z dziewczynami, które tworzą ozdoby, biżuterię oraz wszelkie dodatki do garderoby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie już niebawem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 15:00
- Miesiąc Fotografii to gigantyczne przedsięwzięcie, obejmujące kilkadziesiąt wydarzeń. 20 wystaw w głównej części i dodatkowo sto towarzyszących. Do tego imprezy i koncerty. Będzie się działo - zapowiadają organizatorzy MFK, Tomasz Gutkowski i Agnieszka Olszewska.
rozwiń zwiń