Czesław Mozil: muzyka to wyjątkowa forma komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 13:20
- Mam takie wrażenie, kiedy spotykam młodzież, która gra, że jest w tych osobach wewnętrzny spokój, komunikują się na zupełnie innym poziomie tworząc swój magiczny świat - mówił muzyk, Czesław Mozil.
Audio
  • "Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości" - ta płyta to muzyczny kalendarz adwentowy (Stacja kultura/Czwórka)
Czesław Mozil prezentuje płytę nagraną z Grajkami Przyszłości
Czesław Mozil prezentuje płytę nagraną z Grajkami Przyszłości Foto: Czwórka/Mateusz Tomaszuk

Chciałem, aby tę młodzież potraktowano poważnie. Sami możecie przekonać się, jak fantastycznie brzmi orkiestra symfoniczna złożona z dwunastoletnich muzyków Czesław Mozil

Muzyk we współpracy z młodzieżą ze szkół z całego kraju stworzył niezwykły projekt muzyczny. Owocem tej współpracy jest płyta "Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości". Premiera każdej piosenki przypadała na jeden dzień adwentu od 1 do 24 grudnia. O płycie opowiada pomysłodawca - Czesław Mozil.

- Zaprosiłem do współpracy młodzież, ponieważ pamiętam, że w przeszłości, grając na instrumentach, miałem wrażenie, że wchodzę w zupełnie inny świat. Na tym polega wyjątkowość muzyki. Nie jest elitarna, a jednocześnie to jedyny w swoim rodzaju język - wyjaśniał w rozmowie z Damianem Sikorskim.
Posłuchaj "Kolędy" w wykonaniu Malwiny Jachowicz z płyty "Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości":
Dlaczego postanowił stworzyć projekt z uczniami szkół podstawowych i liceów? Czego - jak sam przyznaje - wciąż uczy się od młodych ludzi? Dlaczego nie boi się mieszania gatunków i jakie utwory znalazły się na jego płycie? O tym w nagraniu audycji. 
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Czesław Mozil (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 11.10

ac