Kiedy muzycy piszą smutne piosenki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 09:00
Badania przeprowadzone przez jeden z amerykańskich portali dowodzą, że w 2018 roku powstało najwięcej smutnych piosenek od kilku dekad. Czy ten trend dotyczy też polskich artystów?
Audio
  • Jak powstają smutne piosenki - materiał Damiana Sikorskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Dembowski/Shutterstock

Wśród polskich wykonawców zauważamy to zjawisko w twórczości m.in. Dawida Podsiadło, Patricka the Pana, grupy Tęskno czy Korteza. Damian Sikorski opowiada, że twórcy dużo chętniej sięgają po akordy molowe, niż po durowe. Zaś kompozytor Maciej Wasio zauważa, że piosenki powstają z emocji, które wydzierają się z artysty. 

Okazuje się, że dużo łatwiej pisze się teksty do smutnej melodii, a niekoniecznie zaś nostalgiczna piosenka wprawia słuchacza w smutny nastrój. W rozmowie z Czwórkowym dziennikarzem kompozytor Piotr Rubik opowiada, że najlepsze piosenki powstają spontanicznie, a te wypracowane zadaniowo, często trafiają do kosza. Więcej o powstawaniu smutnych i wesołych piosenek w materiale Damiana Sikorskiego. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowałDamian Sikorski

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 11.41

pj

Czytaj także

Brudny Harry popu: Robbie Williams

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:30
14 lutego Robbie Williams podzieli się z fanami 14 premierowymi kompozycjami. Nową płytę zapowiada singiel "I Just Want People To Like Me". - To jest prawdziwy Williams, jakiego chcę widzieć i słyszeć. Brudny Harry popu - ocenia gitarzysta Piotr Bogutyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snow Track. Buslav szuka balansu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:30
Na ferie i na białe szaleństwo na stoku zaprzyjaźnieni z Czwórką artyści polecają swoje ulubione zimowe numery. Przy czym "odlatuje" Buslav?
rozwiń zwiń