Jamal z płytą "Czarny motyl”. "To dla mnie nowe otwarcie"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:25
Na piąty album Jamala trzeba było czekać dwa lata. Artysta, kojarzony dotychczas z takimi gatunkami jak dancehall, hip-hop czy R&B, tym razem zaskoczył fanów zupełnie nowym muzycznym obliczem.
Audio
  • Jamal i Maciej Wasio o płycie "Czarny motyl" (Stacja Kultura/Czwórka)
Jamal podczas koncertu w Czwórce
Jamal podczas koncertu w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski/Polskie Radio

Jak tłumaczył Jamal w rozmowie z Damianem Sikorskim, ta płyta - utrzymana w konwencji gitarowej - w pewien sposób stanowi powrót do jego muzycznych korzeni. - Dziś oczywiście słucham trochę innej muzyki niż 20 lat temu, poza tym chciałem odkrywać rzeczy nowe. Ta płyta stanowi jednak takie "nowe otwarcie". Bardzo się z tego cieszę, bo to ekscytujące - mówił Tomasz Mioduszewski. Krążek miał premierę 31 maja. - Ta płyta powstawała na bazie niekończących się rozmów. Pomysły kiełkowały w nas od dawien dawna - wspominał zaś producent i współtwórca albumu Maciej Wasio.

Na koncertach muzycy grają niemal wszystkie numery z "Czarnego motyla", co - jak mówią - jest "dość karkołomne". - Jeszcze nikt nie ma prawa ich przecież znać - tłumaczy Jamal. - Ale ogrywamy ten materiał i słychać chyba, że to zupełnie inny kolor w moim życiu. Jesteśmy tym wciąż nakręceni.

Jak powstawał krążek i kiedy można usłyszeć Jamala na żywo? Kto jeszcze zaangażowany był w produkcję albumu? O historii "Czarnego motyla", ale także najważniejszych utworach na tej płycie, według twórców - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Tomasz "Jamal" Mioduszewski, Maciej Wasio

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 11.40

kd