Czy to zmierzch znanych gatunków? Zwierzęta skazane na koniec. Wojciech Brewka o "Hope"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:46
Niedźwiedź brunatny, łoś, ryś, wróbel... to jedne z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce gatunków zwierząt. Jednak wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości mogą to być słowa równie egzotyczne jak nazwy gatunków dinozaurów.
Audio
  • W imieniu ginących gatunków. Wystawa Wojciecha Brewki (Stacja kultura/Czwórka)
Wojciech Brewka w swojej pracowni
Wojciech Brewka w swojej pracowni Foto: mat. pras.

Wystawa "Hope" Wojciecha Brewki to artystyczny apel mający na celu unaocznienie dramatycznej sytuacji wybranych ginących gatunków zwierząt. Zabijanie dla zysku i przyjemności oraz dewastacja środowiska naturalnego, doprowadziły do sytuacji, w której tylko radykalne decyzje mogą uratować ostatnich przedstawicieli gatunku. Czy sztuka może się stać platformą do dyskusji o ekologii? Opowiedział o tym autor wystawy.

- Inspiracją do stworzenia wystawy był artykuł, w którym przeczytałem, że w Polsce zagrożonych wyginięciem jest 2 tysiące gatunków - mówił Wojciech Brewka. - Przyszło mi do głowy, by sportretować gatunki zagrożone wyginięciem. "Hope" stało się naturalnym uzupełnieniem mojego cyklu poświęconego zwierzętom. Wybrałem czternastkę, która niedługo może zupełnie wyginąć - opowiadał artysta. 

Jego prace w ramach wystawy będzie można zobaczyć w ramach wernisażu w Galerii Andels Art, w Hotelu Vienna House Andel's w Łodzi. Jakie gatunki znajdziemy na wystawie? Czy sztuka może pomóc w ochronie przyrody? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wojciech Brewka (malarz, artysta street artowy, autor wystawy "Hope")

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 11.10

ac