Kurt Cobain - domator, który nie chciał być sławny

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 16:30
Na początku 1991 roku znany menedżer muzyczny Danny Goldberg bierze pod skrzydła rokujący młody zespół z podziemnej sceny muzycznej w Seattle. Nie ma pojęcia, że lider Nirvany już wkrótce stanie się ikoną popkultury na miarę Johna Lennona czy Elvisa Presleya.
Audio
  • Damian Sikorski i Jordan Babula o biografii Kurta Cobaina (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki Serving the Servant: Remembering Kurt Cobain Dannyego Goldberga.
Okładka książki "Serving the Servant: Remembering Kurt Cobain" Danny'ego Goldberga.Foto: mat. promocyjne

Każdy przegrany nastolatek mógł identyfikować się z Kurtem Cobainem Jordan Babula

Po prawie 30 latach od tego wydarzenia, w 25. rocznicę śmierci Kurta Cobaina, Goldberg wydaję biografię swojego podopiecznego. Znał go przecież jak mało kto, znał od początku aż do tragicznego końca. - "Wspominając Kurta Cobaina" to jest niezwykła opowieść, snuta przez osobę, która była najbliżej, nie tylko Kurta, ale i całego zjawiska, jakim w latach 90. była Nirvana - mówi Damian Sikorski.

Czytaj także
LzR Skubas 1 1200.jpg
Skubas: nowe piosenki to fotografie mojego życia

Rację przyznaje mu Jordan Babula i podkreśla, że Nirvana była esencją rocka. - Kurt Cobain był szczery i prawdziwy. Chodził w podartych dżinsach, zniszczonych trampkach i wyglądał tak, jakby go sukces w ogóle nie interesował. Jakby bardzo mu ciążył - opowiada dziennikarz muzyczny. - Kiedy śpiewał o bólu, słuchacz wiedział, że śpiewa o sobie samym.

Opowieść Danny'ego Goldberga o legendzie Nirvany, oparta na własnych wspomnieniach, relacjach rodziny i przyjaciół nigdy wcześniej nie upublicznianych, ukazuje postać Kurta w całkiem nowym świetle. Był domatorem, który marzył o szczęśliwej i wielodzietnej rodzinie. Chciał robić muzykę, ale nie zamierzał być produktem. Co więc takiego się stało, że w kwietniu 1994 roku odebrał sobie życie?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 10.30

kul/ac

 

Czytaj także

Fendery, Gibsony, Martiny. Zagraj na sprzęcie Davida Gilmoura

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 15:15
W czerwcu w domu aukcyjnym Christie's odbędzie się licytacja ponad 120 gitar z osobistej kolekcji muzyka Pink Floyd, Davida Gilmoura. - Na tych instrumentach powstały utwory, które zna cały świat - mówi Wojtek Wytrążek z magazynu "Gitarzysta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziki organizm muzyczny. Pola Chobot, Adam Baran i transblues w stylu Björk

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 16:50
Kiedyś występowali jako Jabłonka, dziś w duecie Pola Chobot i Adam Baran tworzą piosenki, które prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę.
rozwiń zwiń