"Jak nas widzą", "The End of F... World", "Czarny Romans". Polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 19:14
"Jak nas widzą" to amerykański internetowy miniserial, którego twórcą jest Ava DuVernay. Opowiada o wydarzeniach (i ich następstwach) z 19 kwietnia 1989 roku. Sprawa "Biegaczki z Central Parku" albo "Piątki z Central Parku" stała się jednym  z najgłośniejszych spraw kryminalnych o podtekście rasowym w historii tego miasta.
Audio
  • Seriale poleca Kaja Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/JESHOOTS-com

"Jak nas widzą" - sprawiedliwość bywa ślepa

Młoda kobieta wieczorową porą przemierza Central Park - swoją codzienną trasę biegową. Pięciu chłopców - Kevin Richardson, Antron McCray, Raymond Santana, Korey Wise i Yusef Salaam - byli nieletni, gdy zostali aresztowani i skazani za gwałt i pobicie joggerki. 

Rozpętała się nagonka, samosąd i szukanie winnych. - Wydarzenie z 1989 roku jest punktem wyjścia do opowiedzenia o systemie sprawiedliwości, który czasem bywa ślepy, a także o rasizmie, który w amerykańskim społeczeństwie jest nadal obecny - mówiła Kaja Klimek. 

W 2014 roku po przeprowadzeniu badań DNA okazało się, że nieletni zostali skazani niesłusznie, wtedy też do winy przyznał się prawdziwy sprawca. W więzieniu spędzili od 6 do 13 lat. Po odwołaniu wyroku sąd przyznał niewinnie oskarżonym odszkodowanie w wysokości 40 mln dolarów. W serialu zobaczymy m.in. Verę Farmigę (prokurator Elizabeth Lederer), czy Felicity Huffman (oskarżycielka Linda Fairstein). Wszystkie 4 odcinki serii zostało udostępnione 31 maja 2019 roku na platformie Netflix.

Łotrzykowskie kino drogi w klimacie Twin Peaks

W audycji polecaliśmy też drugi sezon serialu "The End od F... World", serial o brytyjskich nastolatkach, którzy choć z początku się nie znoszą, by odmienić swoje życie, postanawiają we dwoje wyruszyć w podróż w nieznane. - Są trochę jak Bonnie i Clyde, czy Thelma i Louise i podobnie jak oni na swojej drodze spotykają bardzo złych ludzi. To prowadzi do eskalacji kolejnych gwałtownych wydarzeń. Klimatu dodają zdjęcia, które wykonane zostały w Północnej Anglii. Sceneria przypomina raczej lasy Twin Peaks, niż to, co zwykle kojarzy nam się z Wielką Brytanią - komentowała. 

Nie macie czasu na oglądanie seriali? Mamy na to rozwiązanie. Kaja Klimek polecała też świetnie przyjęty polski audioserial "Czarny Romans", którego możemy posłuchać, choćby jadąc metrem. O czym opowiada? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 10.08

ac