Nasze życie w czasach zarazy. O projekcie krakowskiego muzeum

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 15:00
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do podzielenia się doświadczeniem życia w czasach pandemii. W ten sposób badacze spróbują zbudować pamięć o tym niecodziennym czasie.
Audio
  • O projekcie Muzeum Etnograficznego w Krakowie (Stacja Kultura/Czwórka)
Krynica Morska - 13 marca 2020 rok
Krynica Morska - 13 marca 2020 rokFoto: archiwum prywatne/Ula Kaczyńska

Kwestionariusz Seweryna Udzieli

Czytaj także
zdjęcie fotografia fotograf dziewczyna 1200.jpg
Domowa zamiast modowa. Nowa rola fotografii

W ten sposób badacze postanowili wrócić do korzeni, czyli do dorobku patrona krakowskiej instytucji. 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. - W ten sposób zgromadził obszerny materiał terenowy, który dziś daje nam obraz wizji ówczesnego świata mieszkańców małopolskich wsi - opowiada Olga Błaszczyńska.  

Zwykłe życie w niezwykłym czasie

Teraz muzeum stworzyło ankietę z konkretnymi pytaniami o naszą codzienność. - Chcemy dowiedzieć się, jak Polacy przeżywają ten czas, jak go sobie tłumaczą. Jakimi kierują się wartościami i czy zmienili życiowe priorytety - mówi gość Czwórki. - Zależy nam przede wszystkim na aspekcie związanym z emocjami.  

Odpowiedzi, które zbudują pamięć zbiorową 

Zobacz
gdynia 1200.jpg
Dostępna kultura - Gdynia łączy siły

Ankieta składa się z 45 pytań i jest całkowicie anonimowa. - Zadawanie prostych, konkretnych pytań często pozwala nam dostrzec to, co jest dla nas najważniejsze. A to, co teraz widzimy, przeżywamy i, być może, zapisujemy, jest ciekawe też dla innych - tłumaczy Olga Błaszczyńska. - Pytamy m.in. o rytm dnia, o przestrzeń domową, o relacje z bliskimi i o spotkania z innymi ludźmi. Czy brakuje nam tych kontaktów - wymienia. 

Rozmówczyni Kasi Dydo wyjaśnia, że na bazie zgromadzonego materiału badacze spróbują zbudować pamięć o tym niecodziennym czasie, którą "zdeponują" w muzealnych zbiorach. Ankieta dostępna jest na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Olga Błaszczyńska (Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 11:15

kul