Najlepsze filmy o sporcie poleca krytyk Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 14:50
Panedmia na trzy miesiące zatrzymała nas w domu. Jedni na dobre utknęli w fotelach, inni robili, co mogli, żeby zachować pozory normalności. Jak wziąć się za siebie i zmobilizować do działania? Oglądać filmy o rywalizacji i sportowej pasji - radzi Łukasz Muszyński.
Audio
  • Łukasz Muszyński poleca filmy o sporcie (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: oneinchpunch/Shutterstock.com

Na początku lat 80. Hugh Hudson przeniósł na duży ekran prawdziwą historię dwóch brytyjskich lekkoatletów startujących na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r. Jeden z nich biegnie ku chwale Boga, drugi robi to dla sławy. - "Rydwany ognia" wygrywają na każdym polu. Mają znakomity scenariusz Colina Wellanda oraz fantastyczną ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Vangelisa - wymienia krytyk filmowy. - Do tego należy dołożyć talent samego Hudsona i umiejętnie dobraną obsadę.

Vangelis - Chariots Of Fire / VangelisVEVO

"Rydwany ognia" zostały nagrodzone 3 BAFTAMI, Złotym Globem i 4 Oscarami, a Brytyjski Instytut Filmowy umieścił film na 19. pozycji listy 100 najwybitniejszych dzieł brytyjskiej kinematografii. 

Z bieżni przenosimy się na tor Formuły 1, na którym rozgrywa się akcja "Wyścigu". Mamy lata 70. XX wieku - Brytyjczyk James Hunt i Austriak Niki Lauda, toczą skrajnie niebezpieczną rywalizację o tytuł mistrza świata. - W rolach głównych w filmie Rona Howarda zagrali Liam Hemsworth i Daniel Brühl. Jest to opowieść o rywalizacji, ale podszytej wzajemnym szacunkiem. Opowieść o obsesji i o głodzie prędkości - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo. - Są tu szybkie samochody, piękne krajobrazy i dużo pieniądze. Potężny zastrzyk adrenaliny - dodaje.

"Wyścig", reż Ron Howard / VUE Movie

Łukasz Muszyński opowiada także o kolejnej sportowej produkcji Netflixa. - Serial "Ostatni taniec" opowiada o historii zespołu Chicago Bulls. To nostalgiczna podróż dla wszystkich trzydziestoparolatków, którzy w młodości byli fanami koszykówki - opowiada gość Czwórki. - Głównym bohaterem jest tu oczywiście Michael Jordan, twórcy serialu zadbali także o rarytasy - m.in. niepublikowane dotąd nagrania z sezonu 1997–1998. 

"Tha Last Dance" / Netflix

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 05.06.2020

Godzina emisji: 10:15

kul