Polskie Radio
Section05
Łukasz Muszyński

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez FILM kino telewizja serial platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Odkrywanie historii i klasyki kina - "Timeless Film Festival Warsaw"

8 dni, 130 pełnych metraży, 80 filmów krótkometrażowych oraz koncerty muzyki filmowej - tak zapowiada się pierwsza odsłona "Timeless Film Festival Warsaw". Otworzy go w poniedziałek (8 kwietnia) seans "Męczeństwa Joanny d’Arc" z 1929 roku, któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana przez Stefana Wesołowskiego, a wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej. O szczegółach opowiadali w Trójkowej audycji "Wszystko wszędzie teraz" Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński, dyrektorzy artystyczni wydarzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Borowiecka FILM KULTURA Trójka Łukasz Muszyński Sebastian Smoliński Patrycja Mucha Katarzyna Mazur Tom Ripley

Łukasz Muszyński: niektórzy artyści w Hollywood ledwie wiążą koniec z końcem

- Zdecydowana większość całego przemysłu filmowego to ciężko pracujące osoby, które muszą zarobić na swoje kredyty, czesne na szkoły dla dzieci, po prostu na życie. Oni bardzo często muszą dorabiać w innych zawodach. Szefowie najważniejszych hollywoodzkich wytwórni zarabiają rocznie około 800 milionów dolarów. Podwyżki, o które toczy się walka, to rząd 600 milionów, czyli mniej niż zarobki kilkunastu osób w całym Hollywood - mówił w Dwójce Łukasz Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy strajki Dwójka Paweł Siwek Hollywood aktor aktorstwo Łukasz Muszyński streaming prawo autorskie

"Wspaniałe wizualne widowisko" - recenzja nowego "Avatara"

Film Jamesa Camerona "Avatar: The Way of Water", czyli "Avatar: Istota wody" to kinowy hit, ponad godzina wspaniałych efektów specjalnych i przepięknego świata. Jednak, jak tłumaczył krytyk filmowy Łykasz Muszyński, to "tylko takie kosmiczne National Geographic". - Na dodatek twórcy zapowiedzieli już kolejne części i powroty do świata Pandory - mówił gość Czwórki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Łukasz Muszyński FILM KULTURA

Kino patriotyczne. Najlepsze filmy na Święto Niepodległości

Trudno jednoznacznie zdefiniować, czym jest kino patriotyczne. Niemniej jednak filmowcy chętnie przywołują te wątki w swoich filmach. - Gdy myślimy o patriotyzmie w polskim kinie, to zazwyczaj w głowie wyskakuje nam szufladka z napisem "martyrologia, cierpienie i poświęcenie". Tymczasem są produkcje, które stoją w kontrze do tego modelu - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA FILM kino Łukasz Muszyński Kuba Piątkowski