Taniec, improwizacja i Lem - teatr w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 12:24
Czas pandemii jeszcze nie minął, ale możemy już korzystać z licznych atrakcji, choć w ograniczonym zakresie. Teatry jednak nie rezygnują z aktywności online. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oleksandr Nagaiets

"Touched" opowiada o doświadczeniu tańca Piny Bausch przez mieszkańców miasta, w którym żyła. To film o indywidualnej i kolektywnej pamieć o stracie, o tożsamości, o przemianie, wpływie, który wciąż wywiera na społeczność mimo, że od jej śmierci minęła już dekada Michał Piwowarek

Od marca twórcy teatralni i liczne instytucje przenieśli pokazy do sieci. Wśród nich jest też Mazowiecki Instytut Kultury, który zaprasza na cykl pokazów filmów łączących taniec i teatr.

- Dziś nie we wszystkim możemy bezpośrednio uczestniczyć. Kino Tańca online to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i Fundacji Artystycznej PERFORM na czas pandemii - mówi Michał Piwowarek. - Podczas najbliższego seansu udostępniony zostanie film "Touched" (reż. Marc Wagenbach i Jukka Rajala-Granstubb) poświęcony Pinie Bausch, tancerce i choreografce, która stała się ikoną niemieckiego teatru tańca - dodaje. 

Posłuchaj

05:43 czwórka stacja kultura 30.06.2020 teatr.mp3 Wiadomości teatralne przedstawia Michał Piwowarek (Stacja Kultura/Czwórka)

teatr 1200.jpg
Teatr Narodowy online i opera w busie

Dziennikarz Czwórki zaznacza, że spośród licznych filmów dokumentujących twórczość artystki i fenomen głębokiego, emocjonalnego oddziaływania jej spektakli, "Touched" jest spojrzeniem z bardzo osobistej perspektywy. 

Ciekawą propozycją jest również oferta Społecznej Sceny Debiutów w Teatrze WARSawy. Tam przygotowywana jest kolejna premiera, tym razem spektaklu z nurtu teatru improwizowanego pt. "Brak scenariusza na ośmiu aktorów". Premiera odbędzie się 3 lipca. - Na scenie zobaczymy młodych twórców, ale i ojców założycieli Klubu Komediowego i doświadczonych jego członków - wymienia Piwowarek. 

Czerwiec to zwykle koniec teatralnego sezonu. W tym roku jednak jest trochę inaczej, teatry wciąż serwują nam wiele okazji, by bez wychodzenia z domu obejrzeć spektakle. Taką propozycją jest też premiera online czytania performatywnego "Teohiphip", na którą zaprasza Teatr Gdynia Główna. - W "TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem", poznajemy głównego bohatera i problemy jakie postawił przed nim sam Lem - opowiada dziennikarz Czwórki. - Lem mówi o człowieku i pokazuje jego miejsce we wszechświecie.

Teatr Gdynia Główna/TEOHIPHIP - zapowiedź

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 10.17

pj/kul