Klechdy polskie. Takiego Bolesława Leśmiana jeszcze nie słyszałeś

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 17:20
Dzieła polskiej literatury coraz częściaj są inspiracją dla młodych artystów, którzy filtrują je przez własną wrażliwość i ubierają w nowoczesną formę. Tym razem młodzi twórcy sięgnęli po "Klechdy polskie" Bolesława Leśmiana. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Mariia Korneeva/Shutterstock.com

Baśnie o meandrach natury ludzkiej

Leśmian napisał "Klechdy polskie" prawdopodobnie tuż przed wybuchem I wojny światowej na zamówienie wydawcy Jakuba Mortkowicza. Mimo że publikacja ta była wówczas uważana za dzieło naukowe, stała się wśród czytelników niezwykle popularna. To utwór szczególny, w którym humor, ludowe wierzenia słowiańskie oraz charakterystyczny język Poety splatają się w emocjonującą opowieść o meandrach natury ludzkiej.

Posłuchaj
07:07 [CZWORKA]Stacja Kultura 20 sierpień 2020 klechdy.mp3 "Klechdy polskie" - baśnie do słuchania (Stacja Kultura/Czwórka)

Słuchowisko dla całej rodziny

Projekt "Klechdy polskie" zrealizowany został przez Fundację KUNST.CAMERA i współpracujących z nią młodych artystów. Celem projektu jest popularyzacja dzieł polskiej literatury, w nowoczesnej i inspirującej formie. - - Pomysł powstał w czasie pandemii i był skierowany nie tylko do działających już artystów, ale także do tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki - opowiada Katarzyna Pergoł - wokalistka odpowiedzialna za promocję projektu. - Postanowiliśmy przypomnieć twórczość Leśmiana i starszym odbiorcom, i tym młodszym. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie atrakcyjne dla całej rodziny. Słuchowiskom towarzyszy również materiał edukacyjny dla dzieci i rodziców "Jak stworzyć domowe słuchowisko?".

Wiedźma zatańczy do szeptów

Na postawie "Klechd polskich" powstał cykl trzech kreatywnych słuchowisk: "Czarny Kozioł", "Majka" oraz "Wedźma". - Muzyka, którą usłyszymy w słuchowisk jest inspirowana głównie muzyką ludową. Mamy proste instrumenty i wiejski chór. Wszystko po to, by jak najbardziej oddać klimat Leśmianowskich opowieści i magii, która się w nich mieści - mówi autorka ścieżki dźwiękowej i aktorka Dominika Handzlik. - Taniec wiedźmy będzie odbywał się przy muzyce zrobionej z szeptów i pojękiwań, a każda "Klechda..." będzie mieć własny motyw przewodni - dodaje.  

Posłuchaj także:

Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Biblioteka Muzyka. W jakich książkach zaczytuje się Bela Komoszyńska?

Premiera pierwszego słuchowiska zaplanowana została na 14 września 2020 roku. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 11:40

kul