Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:00
Płyta pełna fantazji, iskrząca się pomysłami, budząca emocje, zmuszająca do refleksji. Taka jest "Astronomia poety" - wspólne dzieło Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. Artyści podjęli się autorskiej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
Koncert Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik
Koncert Meli Koteluk i zespołu KwadrofonikFoto: M.Zajączkowski/MPW

"Astronomia poety" powstawała online. Byłam skupina na tym procesie, wyłączyłam zewnętrzne bodźce.  Teraz doceniam, jak bardzo nam to posłużyło Mela Koteluk 

Baczyński, który daje nadzieję

- Ta płyta powstawała w bardzo szczególnym czasie globalnej kwarantanny. To wszystko, co działo się wówczas z naszymi emocjami na pewno wpłynęło na kształt albumu - opowiada Mela Koteluk. - Poezja Baczyńskiego jest uniwersalna i ma ogromną moc, stała się "pożywką" dla naszych dusz i mimo silnego wydźwięku apokalpitycznego, dawała nam nadzieję - przyznaje artystka.

Afirmacja miłości i wolności

Krzysztof Kamil Baczyński swoje wiersze zaczął publikować w podziemnej prasie tuż po maturze, już w 1940 roku. Zginął cztery lata później w Powstaniu Warszawskim mając zaledwie 23 lata. - Dziś jego poezja jest w kanonie lektur szkolnych, ale w bardzo okrojonym zakresie. - Chcieliśmy poszerzyć ten kontekst, a to, co nas najbardziej porwało w jego twórczości, to Baczyński-pacyfista, który afirmuje miłość i wolność. Tem motyw wiódł nas przez cały proces tworzenia "Astronomii poety" - wspomina rozmówczyni Oli Jasińskiej. 

Posłuchaj
12:17 [CZWORKA]Stacja Kultura 30 lipiec 2020 astronomia.mp3 Mela Koteluk i Emilia Sitarz o płycie "Astronomia poety" (Stacja Kultura/Czwórka) 

Bity między wersami

Wybór wierszy, m.in. "Nieba", "Źródła" i "Drzewa", pozwolił artystom na dużą swobodę i bogactwo aranżacji na fortepiany i instrumenty perkusyjne oparte na elementach klasyki, minimalizmu i kameralnego popu. - Chcieliśmy "Astronomię poety" podkolorować brzmieniami elektronicznymi i od samego początku wiedzieliśmy, że w tym projekcie będzie jeden fortepian i instrumenty klawiszowe - opowiada Emilia Sitarz z zespołu Kwadrofonik. - Baczyński w niesamowity sposób pojmował istnienie człowieka jako nieodłączną część wszechświata. I choć jego wiersze nie są łatwym materiałem do tworzenia piosenek, jestem pod ogromnym wrażeniem Meli, która teksty śpiewała z pamięci, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym.

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Astronomia [Official Music Video] / Warner Music Polska

Płyta ukazała się pod patronatem radiowej Dwójki. Z Melą Koteluk i Emilią Sitarz z zespołu Kwadrofonik rozmawiała Ola Jasińska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 11.15

kul/kd

Czytaj także

"Anielsko świat lekceważył". Bolesław Leśmian

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 15:40
Projekt "For Leśmian" to działanie artystyczne, które przybliży publiczności bogatą i pozostającą w cieniu wielkich narracji literacko-poetyckich twórczość wybitnego polskiego poety XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta z karabinem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 05:35
22 stycznia mija 99 lat od dnia urodzin poety, powstańca warszawskiego, którego wybitna twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń