Śląsk w czerwonej strefie. Co z kulturą w mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 21:06
- Część zaplanowanych wydarzeń odbywa się zgodnie z planem, ale sytuacja zmienia się dynamicznie. I tak na wernisaż "Demontażu" będziemy musieli poczekać do listopada  - mówi Maciej Kędziora, student katowickiej Filmówki i redaktor portalu Filmawka.pl. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Art Furnace

Sztuka na cokole

"Demontaż" to wystawa, na której znajduje się siedem pomników. Każdy z nich jest próbą eksperymentalnego odczytania tradycyjnego monumentu, jako stabilnej bryły mającej upamiętniać bohaterskie czyny żołnierzy, powstańców, pisarzy, myślicieli, robotników, za każdym razem odzwierciedlającej patriarchalne, nacjonalistyczne narracje, w których centralne miejsce przypada wąskiej, spełniające określone kryteria, grupie społecznej. - Postumenty Bartka Buczka, rozczarowanego światem ludzi, rezygnującego z tworzenia dzieł na ich temat, inspirowane są sprzętami technicznymi. Jako prymitywne, totemiczne formy wizualizują fantazje o samowystarczalnej maszynie, która nigdy nie odpoczywa - opowiada gość Czwórki. 

Posłuchaj
08:11 [CZWORKA]Stacja Kultura 26 październik 2020 slask.mp3 Życie kulturalne na Śląsku - jak wygląda w pandemii? (Stacja Kultura/Czwórka)

Na "Demontaż" zaprasza Miasto Ogrodów w Katowicach.

Bez krwi, za to ze ściśniętym gardłem

- Velvet Spoon to dystrybutor, który w katalogu ma wiele takich horrorów. Ich siła tkwi nie w krwawych jatkach, tylko w stopniowo budowanym napięciu, które zaciska się na szyi jak pętla - opowiada redaktor Filmawki. - 30 października w kinie Światowid będzie można zobaczyć trzy świetne filmy: premierowo "Gniazdo zła" oraz przedpremierowo "Relikt" i "Slasherman".

GNIAZDO ZŁA – oficjalny zwiastun horroru / KinoSwiatPL

Horror show w Sosnowcu

Ona i On, opuszczony dom na odludziu i noc, którą mają tylko dla siebie. Zapowiada się wyjątkowo, ale nastrój psują pojawiający się kolejno niezapowiedziani goście: Wampir z Zagłębia, Gloria Victis i Dziadek kombatant. Towarzystwo okazuje się nieprzypadkowe … I co więcej, ma do zrealizowania Bardzo Ważny Plan. - Widowisko utrzymane jest w konwencji muzycznego horror show, do którego ścieżkę dźwiękową skomponował Rafał Matuszak związany z zespołem Coma - opowiada Maciej Kędziora. - A wszystkim tym, którym fabuła tej historii skojarzyła się z kultowym "Rocky Horror Picture Show", powiem, że to jest właściwy trop dedukcji - podsumowuje rozmówca Ani Hardej.

HORROR SZAŁ - teaser / TEATR ZAGŁĘBIA

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 10:15

kul