Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. Bass Astral x Igo

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:50
Ferie to dobry czas na realizację muzycznych marzeń. O tym, jak się do tego zabrać, na przykładach polskich artystów opowiada Damian Sikorski - dziennikarz muzyczny i pomysłodawca konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno".
Bass Astral x Igo. Koncert w Czwórce
Bass Astral x Igo. Koncert w CzwórceFoto: czwórka/Bartosz Bajerski

Ich twórczość rzuca zupełnie nowe światło na elektroniczne produkcje, po proponują rozwiązania dalekie od utartych schematów Damian Sikorski

Duet Bass Astral x Igo powstał w 2015 roku i tworzą producent Kuba Tracz oraz wokalista Igor Walaszek. Obaj swoje pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiali w rockowym zespole Clock Machine. Dzięki temu, że nie mieli wcześniej do czynienia z muzyką elektroniczną, wnieśli do niej zupełnie nowe rozwiązania, dalekie od mód i trendów panujących w tej stylistyce. - Nasza muzyka sklasyfikowana jest jako elektroniczna, ponieważ używamy do jej tworzenia komputera. Jednocześnie na polskiej scenie tak unikatowa, że wszelkie porównania nie mają większego sensu. Można by rzec, że brzmimy jak Lenny Kravitz, Boys Noize, Gotye, Childish Gambino, Woodkid, Nicolas Jaar, Jean-Michele Jaar, Bonobo, Paul Kalkbrenner, Fritz Kalkbrenner, Pearl Jam, Gus Gus, Black Keys, Justice, Portishead, Daft Punk, Kavinsky, Arctic Monkeys, Chat Faker, Adelle, Bee Gees i Mrozu, tylko trochę inaczej - opowiadali muzycy w wywiadzie dla Czwórki - POSŁUCHAJ >>>

Posłuchaj
11:37 CZWORKA Stacja Kultura - bass astral 06.01.2021.mp3 Bass Astral x Igo - historia pewnej przyjaźni (Stacja Kultura/Czwórka)

Bass Astral x Igo nie działają pod ciśnieniem i pewnie dlatego nie mają oporów w przekraczaniu muzycznych granic Damian Sikorski 

Damian Sikorski przygląda się działaniom duety od samego początku. - Igor i Kuba byli jednymi z pierwszych artystów, którzy odezwali się do mnie, kiedy zacząłem prowadzić audycję "Będzie głośno". Poszedłem na ich występ, który się odbył w bardzo małym klubie w Warszawie, dziś Bass Astral X Igo wypełniają olbrzymie sale koncertowe - wspomina dziennikarz. - Geneza powstania duetu była prozaiczna. Jako część Clock Machine chcieli sobie dorobić i początkowo, bez zobowiązań koncertowali sobie nad morzem. 

Zobacz także:

Koncerty Bass Astral X Igo to pełne tańca i improwizacji live acty, które oszałamiają publiczność w Polsce i zagranicą. - To jeden z najlepszych polskich składów jeśli chodzi o występy na scenie. Bez względu na to, czy grają w małym klubie, czy w hali, na koncertach dają z siebie wszystko. To prawdziwa przyjemność oglądać muzyków, których tak cieszy wspólne granie - dodaje rozmówca Kasi Dydo. 

Bass Astral x Igo Koncert@Czwórka

Przez całe ferie - od poniedziałku do czwartku - w specjalnym cyklu muzycznym Damian Sikorski opowiada historię powstania zespołów, duetów, teledysków, płyt oraz niecodziennych współprac.

ZOBACZ WIĘCEJ Spędź ferie z Polskim Radiem >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 11:05

kul


Czytaj także

Mary Komasa: idź piosenko do kogoś innego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 18:50
- Piosenkę piszę nie dłużej niż ona trwa. Jeśli nie daję sobie rady, odpuszczam. Uważam, że taki utwór nie jest mi przeznaczony - mówi Mary Komasa i tłumaczy, dlaczego jej nowy krążek jest muzyką miejsc, ludzi i dorastania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szepty i dropy" od Linii Nocnej. Jest już drugi krążek duetu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 15:00
- Po premierze pierwszej płyty byliśmy pewni, że drugą zrobimy w miesiąc, bo szybko nam idzie pisanie piosenek. Okazało się, że ze zgromadzonych szkiców, nie powstała ani jedna kompozycja, która trafiłaby na nowy album - mówi Monika "Mimi" Wydrzyńska z Linii Nocnej.  
rozwiń zwiń