"Był człowiekiem niezastąpionym". Wspominamy Krzysztofa Kowalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 11:57
- Był nie tylko wybitnym aktorem, ale wyjątkowym człowiekiem. Nie wyobrażam sobie mojej obsady bez niego - tak o Krzysztofie Kowalewskim mówił Janusz Kukuła, szef Teatru Polskiego Radia.
Krzysztof Kowalewski (1937 - 2021)
Krzysztof Kowalewski (1937 - 2021)Foto: Andrzej Hrechorowicz/PAP
Tadeusz Bocheński 1200.jpg
95-lecie Polskiego Radia. Wspomnienia radiowych spikerów

Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy wystąpił w ponad 120 filmach i serialach telewizyjnych, w Teatrze Polskiego Radia zagrał ponad tysiąc ról. Jedną z najbardziej kojarzonych z nim kreacji jest postać pana Sułka ze słuchowiska Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku", w którym stworzył mistrzowski duet z Martą Lipińską. Cykl realizowany był w latach 1973-2000, w tym czasie powstały aż 294 odcinki. - Życie ułożyło nas obok siebie. Bo w aktorstwie jest tak jak w życiu: niektórych nie spotkamy nigdy, innych spotykamy cały czas, w jednym teatrze - tak Krzysztof Kowalewski mówił o swojej współpracy z Martą Lipińską. Aktorka zaś podkreślała, że Krzysztof Kowalewski był człowiekiem wybitnym. - A także miłym i pełnym inwencji partnerem. To coś bardzo rzadkiego, bo aktorzy są bardzo czuli na własnym punkcie, a Krzyś był zaprzeczeniem tego wszystkiego. Takich ludzi już nie ma i nie będzie - tłumaczyła Marta Lipińska. 

Posłuchaj
04:46 _PR4_AAC 2021_02_08-10-35-31.mp3 Wspomnienie o Krzysztofie Kowalewskim (Stacja Kultura/Czwórka) 

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że dla niego Krzysztof Kowalewski to "jedna z najważniejszych osób". - Spędziliśmy razem bardzo wiele czasu i były to jedne z najważniejszych chwil w moim życiu. Zaś zawodowo jego dorobek jest tak ogromny, że powiedzenie, że "nie ma ludzi niezastąpionych" jest błędne - tłumaczył Janusz Kukuła. Podkreślał też wyjątkowe podejście Krzysztofa Kowalewskiego do drugiego człowieka. - Nikt nie potrafił patrzeć na świat i na ludzi z tak wielką dobrocią, życzliwością, uśmiechem i radością jak on - wspominał Janusz Kukuła. - W Teatrze Polskiego Radia czekało na niego jeszcze wiele pięknych ról, bo ja nie wyobrażam sobie mojej obsady bez niego - podkreślał.

Czytaj także:

Krzysztof Kowalewski za kreacje radiowe w 1992 roku został uhonorowany Wielkim Splendorem. Był związany także z Teatrem Telewizji. Występował również w teatrach Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, a także Współczesnym w Warszawie. Był także ceniony jako aktor kabaretowy. Odszedł 6 stycznia w wieku 83 lat. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska 

Data emisji: 08.02.2021

Godzina emisji: 10.35

kd