Polecamy książki. "Moje życie pełne cudów" Wendy Holden

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:08
"Moje życie pełne cudów" to autobiografia światowej sławy klawesynistki Zuzany Ruzickovej, która przeszła w przez piekło trzech obozów. Historia została spisana i opracowana przez amerykańską dziennikarkę Wendy Holden.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/vipman

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

"Moje życie pełne cudów" to prawdziwa historia znakomitej czeskiej klawesynistki, która w młodości doświadczyła tragedii Holocaustu. Jedynie miłość do muzyki i pragnienie koncertowania pozwoliły jej przetrwać okrucieństwo dwóch totalitaryzmów oraz dały nadzieję na spełnienie marzeń.

Posłuchaj
08:06 kultura czwórka kinga michalska 30.03.2021.mp3 O książce "Moje życie pełne cudów" Wendy Holden opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

- Wendy Holden bardzo długo pracowała w mediach i interesowała się tematyką historyczną, specjalizowała się też w literaturze faktu. Docierała więc do źródeł i świadectw różnych osób, których życie związane było z wojennym piekłem. Tak trafiła na Czeszkę Zuzanę Ruzickovą - opowiadała Kinga Michalska. - Ruzickowa jako zdolna instrumentalistka ukończyła akademię Sztuk Scenicznych w Pradze i kontynuowała studia w Paryżu. Po wojnie, w 1956 zdobyła m.in. nagrodę na prestiżowym konkursie w Monachium, koncertowała na całym świecie.    

Czytaj także:

Historia opisana w "Moje życie pełne cudów" rozpoczyna się jednak w latach 30. ubiegłego stulecia w Czechosłowacji. - Młoda Zuzana dorasta otoczona muzyką i miłością bliskich, jej dzieciństwo jest sielankowe, ale po zajęciu kraju przez nazistów, jako Żydówka, staje się osobą niepożądaną - mówiła Kinga Michalska. - Z rodziną trafia m.in. do Auschwitz. Jest świadkiem bestialstwa, jakie ludzie zgotowali ludziom. Odmraża sobie ręce i choć lekarze mówią, że już nie powróci do grania, jej udaje się wierzyć, że świat, dzięki muzyce, będzie jeszcze piękny - tłumaczyła gość Czwórki. 

​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 11:40

kd